Pozorováním 4-D ultrazvukových snímků vědci zjistili, že plody, jejichž matky byly kuřačky, vykazovaly významně vyšší množství pohybů a dotyků, než je běžné u stejně starých plodů, u kterých ale matky v těhotenství nekouřily. Fotografie s ultrazvuky ve 32. týdnu těhotenství zobrazuje zvýšené dotykové pohyby plodu matky kuřačky (nahoře), ve srovnání s plodem matky nekuřačky (dole). (foto: Durham University).
Vědci tvrdí, že důvodem může být to, že fetální centrální nervový systém, který řídí pohyby obecně a pohyby obličeje zejména, se nevyvíjel stejnou rychlostí a stejným způsobem jako u plodů matek, které během těhotenství nekouří.
Při výzkumu byla sledována 4-D ultrazvuková vyšetření u 20 plodů, s cílem posoudit jemné pohyby úst a dotyky rukou. Ultrazvuky byly pořízeny ve čtyřech různých časových intervalech mezi 24. a 36. týdnem těhotenství. Čtyři z plodů patřily matkám, které kouřily v průměru 14 cigaret denně, zatímco zbývajících 16 plodů patřilo matkám, které byly nekuřačky.
Již dříve se prokázalo, že výraz miminka v bříšku může napovídat o psychické pohodě matky
a stres a deprese mají významný vliv na pohyby plodu. Ale nárůst pohybů je ještě vyšší u plodů, jejichž matky v těhotenství kouří.
Zdravotní rizika kouření během těhotenství jsou dobře prozkoumána. Kouřením v těhotenství může dojít k poškození tkáně plodu - zejména plic a mozku – to také bývá spojováno s rozštěpem rtu. Jiné studie také prokázaly zpoždění ve vývoji řečových schopností u dětí vystavených kouření během těhotenství. Především ale, se 1 z 5 dětí matek, které kouří během těhotenství, rodí s nízkou porodní hmotností, což může podstatně zvýšit riziko vzniku řady zdravotních problémů.
Těhotenství.cz, foto: Durham University