Přejít k hlavnímu obsahu

Žena po porodu: fyziologické změny v těhotenství a po porodu

Pro ženu je z fyziologického hlediska přirozenější stav těhotenství a kojení než „netěhotný“ stav. Menstruační cyklus je pravidelnou cyklickou přípravou organismu na otěhotnění a vlastní menstruační krvácení lze chápat jako projev selhání procesu otěhotnění.

Jaké hormony na vás působí?

První dva týdny menstruačního cyklu je tělo ženy vystaveno pouze vlivu estrogenů, které mohou mít při delším působení množství nepříznivých účinků. Těhotenství a kojení je pro ženu stav přirozenější, protože působení estrogenů je při těchto stavech „vyváženo“ či doplněno gestagenem (těhotenství), nebo jsou hormony na velice nízké úrovni (kojení).

Nastupuje placenta

Po oplodnění postupně přebírá řídící funkci v těle ženy placenta, která je tkání plodu, i přes to produkuje množství hormonů, které ovlivňují tělesné funkce ženy tak, aby její organismus poskytl plodu co možná nejlepší podmínky pro jeho nitroděložní vývoj. Ovlivňuje imunitu, metabolismus i náladu a chování. Ke konci těhotenství váží placenta až 1 000 g, čímž tvoří největší endokrinní orgán v těle ženy. Produkuje vysoké hladiny estrogenů, progesteronu a bílkovinných hormonů, které přímo řídí funkci nadledvin a štítné žlázy ženy. Zároveň je od začátku těhotenství blokováno dozrávání vajíček a žena již nemůže znovu otěhotnět. Na tomto principu je založena i hormonální antikoncepce.

K čemu dochází po porodu

Po porodu plodu žena porodí také i placentu. Přichází tak o velký endokrinní orgán, čímž nastávají v organismu ženy poměrně bouřlivé hormonální změny. Řídící funkci postupně přebírá zpět podvěsek mozkový. Prudký pokles estrogenů a progesteronu navodí sekreci prolaktinu, který v prsní žláze spustí tvorbu a vylučování mléka. Sekrece prolaktinu je řízená i přímo mozkem jako reflex na pláč dítěte a stimulaci bradavek. Hormon prolaktin potlačuje produkci hormonů, které stimulují vaječníky k ovulaci, ale v žádném případě nelze tento mechanismus působení přirovnat k mechanismu účinku antikoncepce. Kojení není antikoncepce.

doc.MUDr.Josef Záhumenský, PhD.

Konference Žena po porodu, listopad 2012

Diskuze k článku