Stejný problém trápí mnoho žen. Většinou naletí na „zaručené“ způsoby, jak zhubnout od „odborníků“ na internetu. Ve skutečnosti vám ani věrohodné on-line poradny nemohou „předepsat“ ideální dietu. Co fungovalo pro jednoho, nemusí platit na vás.
Možným řešením je návštěva dietologa, výživového poradce či praktického lékaře. Odborník vezme v potaz vaši váhovou, zdravotní i psychickou situaci. Na základě toho vám vytvoří dietní jídelníček na míru včetně doporučené fyzické aktivity.
Spoustu věcí ale můžete pro hubnutí udělat už tady a teď. Místo drastických diet, které vám v podobě jojo efektu vrátí kila jako bumerang, vsaďte na ověřené rady:
Ráno se pořádně najezte, abyste neměla takovou chuť uždibovat nezdravé přes den. Na zahnání hladu jsou ideální proteiny. Obohaťte proto první jídlo dne o vejce, tvaroh či třeba jogurt.
Zvyšte váš příjem vlákniny. Dobrým zdrojem je jablko, avokádo, hruška apod. Ze zeleniny červená řepa, mrkev, artyčok a růžičková kapusta. Dále pak všechny luštěniny a mandle. Stačí 30 gramů vlákniny denně, a uděláte významný krok pro štíhlou postavu i zdraví srdce.
Moudro, že maso dává sílu, nelze brát doslova. Podle nejnovějších výzkumů jsou naopak vegetariáni v lepší fyzické kondici. Navíc nemívají takové břicho. Zkuste maso nahradit rostlinnými bílkovinami. Příznivci rostlinné stravy si vychvalují hlavně houby, sóju, černé fazole, chia a konopná semínka.
Nevyjídejte pekáč. A nevymlouvejte se, že jen ochutnáváte. Uždibováním ztrácíte přehled o tom, kolik jste toho dostala do pusy. Porci si naservírujte na talíř a rychle pryč z kuchyně.
Neopouštějte jídelní stůl jako sud. V mnoha koutech světa je zvykem odložit příbor ve chvíli, kdy se cítíte téměř sytá. Hlad vás pak přepadne za delší dobu.
Nehltejte. Soustřeďte se na žvýkání a polykání a vnímejte pocit sytosti.
Stanovte si reálný cíl, který nepoškozuje vaše zdraví. Dosahujte ho pomalými krůčky. Čím pomaleji kila shodíte, tím spíše ideální váhy dosáhnete a udržíte si ji.
Nechcete už zakulacené bříško jako v těhotenství nikdy vidět? Pak ignorujte svého syna, který říká, že „to nedáte“, i manžela nabízejícího vám čokoládu k televizi. Vyrazte ven, třeba do fitka, a najděte si nové, stejně motivované kamarádky. Vůle hraje při hubnutí zásadní roli a vždy je lepší mít „hlídače“. Varují vás, pokud budete chtít podlehnout dortíku, a navíc vám dají inspiraci a důvody, proč v dietě pokračovat.
Vsaďte na mléko. Mléčné výrobky obsahují spoustu vitamínu D a vápníku. Kromě budování svalů přispívají tyto látky k rychlejšímu trávení. Podporují tedy spalování tuků. Jen vybírejte ty správné potraviny: tučné sýry nejsou pro hubnutí nejlepší volba…
Vsaďte na kávu, která zrychluje metabolismus až o 15 %. Aby vám pomohla v redukci hmotnosti, nevylepšujte ji mlékem, šlehačkou ani „horou“ cukru. V těhotenství omezte příjem na dva šálky denně. Ostatní ženy si mohou dopřát šálky tři.
Zapomeňte na „zázračné“ přípravky na hubnutí. Nejste ve světě čar a kouzel. Musíte přijmout, že hubnutí nikdy nepůjde jako po másle. V prvé řadě to chce dost pohybu a ocelovou vůli. Bez toho můžete ostatní rady klidně vypustit z hlavy.
Zvláštním případem pro hubnutí je období gravidity. Těhotná žena by neměla držet diety a nedělat si starosti nad přebytečnými kily. Váhový přírůstek je v tomto období přirozený a zdraví prospěšný.
Podle odborníků má těhotná přibrat v průměru 10–12 kilogramů, ovšem i výjimky v podobě 8, či naopak 18 kilogramů jsou v pořádku. Důležité je nechat váhu posoudit lékařem, který zná vaši anamnézu. Pokud si zajistíte pestrou a vyváženou stravu a nebudete se přejídat, obezita v těhotenství se vám jistě vyhne.