Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o matku a dítě během těhotenství a po porodu v Německu - pozvánka na přednášku

Péče o matku a dítě během těhotenství

Už mnoho let víme, že nenarozené děťátko cítí a vnímá matčiny pocity; strach a štěstí, stres i pohodu, a její reakce na to vše. Je pochopitelně nanejvýš důležité, aby se děťátko cítilo uvnitř matčina těla v bezpečí. To má vliv na jeho vývoj a dozrávání, a samozřejmě i na porodní proces.

Pro matku je důležité být odstíněna od traumat, obav a dalších problémů, které mohou narušit její těhotenství a porod.

Eva-Maria Müller-Markfort, německá porodní asistentka.

Přestože se narodila v Německu, vzdělání porodní asistentky získala na Svobodné univerzitě v Bruselu v roce 1968. Pracovala v Belgii, Francii a Saudské Arábii (kde se také narodily její děti), což obohatilo její znalosti cizích kultur. V roce 1992 se přestěhovala zpět do Německa a začala asistovat u domácích porodů. Dále se vzdělávala, tentokrát se zaměřením na psychologii. Snažila se změnit běžný medicínský systém prenatální péče ve své každodenní práci s cílem zajistit lepší výsledky porodů v případě předporodních kontrakcí či opakovaného císařského řezu. Je spoluzakladatelkou a prezidentkou Německé asociace pro domácí porody (DFH) a usiluje o zachování starého umění porodních asistentek. Učí a vede kurzy v Německu i v zahraničí.

„Pracuji jako porodní asistentka pomáhající ženám u domácích porodů a pro mou každodenní práci je důležité, abych dobře znala nejen matku, ale také dítě, které je při porodu důležitým partnerem. Podle definice by porodní asistentky, jako poskytovatelky primární péče, neměly žádným způsobem do porodu zasahovat. To znamená, že se musím spoléhat na staletími prověřená pravidla a zákony přírody, a na schopnost matky a dítěte spolupracovat v těchto dlouhých, mnohdy napjatých hodinách. Moje důvěra v ně pramení z povědomí, které jsem o nich v průběhu těhotenství získala, když jsem byla spolu s matkou v kontaktu s dítětem, a získaly jsme jasný obrázek toho, jak se cítí, jak touží přijít na svět, když nadejde správný čas, a jak někdy říká své ustrašené matce: „Mami, ty a já – společně to zvládneme, neboj!“

Těhotné ženy vždy komunikovaly se svými dětmi různým způsobem. V posledních letech se ale dospělo k mnoha novým zjištěním v tom smyslu, že tělo matky funguje v souladu s tím malým návštěvníkem, který se vetřel do jeho středu – rostoucím děťátkem. Vzhledem k tomu, že v raném stádiu těhotenství je plod tvořen z 80-90% tekutinou, vznáší se v plodové vodě, a vzhledem k tomu, že voda je výborným nosičem informací, což můžeme pozorovat u mořských savců, vzkazy jdoucí od matky k dítěti a naopak mohou být posílány, pochopeny, a je možné na ně reagovat.

Od té doby, co pracuji tímto způsobem, se mi otevřel nový svět. Matky jsou novou zkušeností dojaty a později říkají: „Ano, takhle jsem viděla vlastní dítě uvnitř v děloze.“ Je to proto, že matky na dítě nejen mohou mluvit, ale mohou ho i vidět. Tuto techniku mohou použít jak porodní asistentky, které pečují o maminky před porodem, tak porodní asistentky na porodních sálech v nemocnici.

Při našich setkáních se s vámi podělím o ty obdivuhodné chvíle blízkosti matky a jejího nenarozeného dítěte.“

Přednášku Péče o matku a dítě během těhotenství a po porodu v Německu si přijďte poslechnout v úterý 19. května 2015 od 13:00 do 16:30 do Kina Perštýn.

Přednáška bude tlumočena do češtiny.

Těšíme se na vaši návštěvu!

Hnutí za aktivní mateřství

autor: Tehotenstvi.cz
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku