Jak toho ale docílit? Cestiček existuje hned několik, ale my se dnes zaměříme na jídlo. A věřte nebo ne, nemusíte přitom jíst každý den monotónní stravu, která vám za malou chvíli přestane chutnat.
1. Přemýšlejte, plánujte a počítejte
Možná si říkáte, že nemáte čas cokoliv plánovat. Nějakou dobu potrvá, než do úsporného režimu padnete natolik, že nad ním nebudete muset zdlouhavě přemýšlet – ve finále se však postupně dostanete až do takové fáze, kdy budete muset věnovat energii vesměs jenom tvorbě jídelníčku. Ze všeho nejdříve vám ale doporučujeme, abyste si naplánovali týdenní rozpočet.
Nakupovat na celý měsíc se může zdát jako výhodné, ale věřte, že tímto způsobem neušetříte. Na druhou stranu, pokud jste schopni naplánovat obědy, snídaně a večeře na měsíc dopředu, zvládnete to. Jednodušší je jistě zůstat u týdenního jídelníčku, který se vám bude lépe organizovat.
2. Naplánujte nákup
Naplánujte si, co budete celý týden vařit, a podle toho udělejte dopředu jeden velký nákup. Seznam by měl zahrnovat snídaně, obědy, ale i večeři a případně také svačinky. Abyste finance za jídlo udrželi pod kontrolou, snažte se držet pouze domácí stravy.
Pokaždé se také předem podívejte na aktuální slevy či akce obchodů, kam chodíte nakupovat. Většina běžných řetězců každý týden nabízí velké množství potravin, které lze zakoupit za zvýhodněnou cenu. Například leták Kaufland každý týden přichází s nabídkami kvalitních a zdravých potravin.
3. Nekupujte nic navíc
Nechat se strhnout výhodnou cenou je snadné, ale zkuste odolat. Nakupujte opravdu pouze to, co si naplánujete. Další možností, jak ušetřit, je nakupování sezónního ovoce a zeleniny. Přes zimní období se zaměřte více na jablka, kořenovou zeleninu, cibuli nebo třeba kysané zelí, které je navíc nabité velkým množstvím vitamínů a probiotik.
Na jaře je již výběr širší. Aktuálně lze za rozumnou cenu koupit ředkvičky, květák nebo třeba i brokolici. Dobré je také naplánovat jídelníček tak, abyste každý den nejedli maso – to se totiž opět docela prodraží.
Nahradit ho můžete například sýry nebo ještě lépe luštěninami – ty jsou totiž levné a skvěle zasytí. A jelikož se trend vegetariánského a veganského stravování neustále rozmáhá, na internetu najdete plno zajímavých receptů na bezmasé pokrmy, které vás svou chutí dost možná příjemně překvapí.
4. Připravte se na to, že budete muset leccos obětovat
Nákupy sladkých džusů, limonád, chipsů a dalších pochutin bohužel s šetřením nejsou příliš dohromady – sice si pochutnáte, ale za stejnou cenu byste mohli nakoupit hned několik základních potravin. Vyhněte se také nákupu předražených laskomin a raději si upečte nějakou chutnou domácí buchtu – vyjde vás to levněji a navíc si dobroty přichystáte přesně tak, jak je máte rádi.
5. Využívejte potraviny na maximum
V jakémkoliv ročním období je možné připravit si zásoby, které postupně budete spotřebovávat. Podívejte se na internet, zda okolo sebe nemáte lokální zemědělce a farmáře, kteří prodávají sezónní ovoce a zeleninu. Co nesníte, můžete zamrazit krabiček a v budoucnu využít k vaření či pečení.
Nezapomeňte využít i potravin, které rostou kolem nás. V březnu budete moci zajít do lesů na medvědí česnek, který stačí nasekat a smíchat s tvarohem – zdravá svačinka či snídaně za pár korun. Z medvědího česneku lze připravit i chutný „špenát“. Podívejte se na seznam potravin dle sezóny a plánujte vaření podle toho, co zrovna roste.
Ať už se snažíte šetřit sebevíc, nikdy by to nemělo být za cenu kvality ani vašeho hladovění. Nakupujte vydatné potraviny – luštěniny, mléčné výrobky, maso a vejce – ale nezapomínejte ani na ovoce a zeleninu. Výhodné je také nakupování podle aktuálních slev, protože tak dokážete plánovat pokaždé něco jiného a udržíte váš jídelníček pestrý.
A jestliže máte dítě ve věku, kdy chystáte různé zeleninové a ovocné kaše, zkuste jich připravit více a zamrazit. Stačí je po vychladnutí nalít do mrazuvzdorných nádob a dle potřeby vytáhnout a nechat samovolně rozpustit.