Ten pak přechází v děložní čípek. Je nutné zjistit, jestli placenta nezasahuje nebo nepřekrývá právě toto ústí. Čípek se na konci porodu úplně otevře a vymizí a vznikne tak otevřený prostor pro plod, který může vstoupit do malé pánve a do pochvy.
Je tedy jasné, že pokud by byla placenta právě v těchto místech, porod spontánním způsobem není možný, jelikož by se rodila první placenta a až za ní dítě. Toto pořadí je nepřijatelné a životu matky i dítěte nebezpečné. Tato situace se opět řeší císařským řezem.
Jak se přijde na to, že placenta není správně uložena?
V první řadě se uložení placenty pečlivě a vždy sleduje na ultrazvukovém vyšetření. Pokud při USG, který se dělá kolem 32. až 34. týdne těhotenství, leží placenta mimo tuto oblast, tedy mimo DDS, pak je minimální nebezpečí, že se tomu tak stane do konce těhotenství. Placenta na konci těhotenství nemá tendenci postupovat v děloze nebo měnit své místo. Má málo prostoru a ke stěně děložní, kde se nachází, je lehce přichycená. Není tedy pravděpodobné, že se na konci těhotenství přestěhuje.
Důležitým příznakem je krvácení na začátku porodu ve větší míře a jasnou, čerstvou krví. Pokud by se toto dělo, je nutné, abyste okamžitě odjela do porodnice a tam se již provedou nutné kroky k vyšetření a zjištění příčiny vašeho krvácení. U ženy, která je ve vysokém stádiu těhotenství nebo u ní začal porod a krvácí jasnou čerstvou krví ve větším množství, se vzdy potenciálně uvažuje o tom, že placenta v děloze je nízko a v oblasti oiního děložního segmentu a nebo že se ženě začala předčasně odlučovat placenta.
Odlučování placenty je fyziologické, když nastává po porodu dítěte, kdy žena rodí placentu, která po porodu plodu ztrácí svoji funkci. Pokud se tak ale děje dřív, je to nebezpečné jak pro dítě, tak pro matku. Oba tyto případy, tedy pokud placenta leží přes DDS nebo předčasné odlučování placenty, jsou jevy, které musí dobře vyšetřit a většinou se ukončují císařským řezem.
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandováwww.studioprozeny.cz