Přejít k hlavnímu obsahu

Jsou při nástřihu hráze při porodu jsou velké rozdíly co do rozsahu či provedení

Slyšela jsem, že při nástřihu hráze při porodu jsou velké rozdíly co do rozsahu či provedení. Kamarádka rodila kleštěmi a tvrdí, že jí udělali veliký nástřih. Dají se obecně tyto rozdíly popsat?

Nástřih neboli epiziotomie je běžný výkon, který se při porodu provádí. Jde o nástřih hráze, tedy svalové části mezi pochvou a konečníkem. Většinou se ná­střih dělá lehce do strany a bývá dlouhý nejčastěji 5-7 cm. Cílem je zvětšení va­ginálního vstupu. Zda se epiziotomie udělá, je na zvážení porodníka, který musí spolehlivě chránit hráz při porodu hlavičky dítěte. Nástřih se dělá ve chvíli, kdy vychází děťátko prakticky ven. Celý výkon je velice rychlý, dělá se speciálními nůžkami a trvá 3-5 vteřin. Nástřih se dělá ve chvíli, kdy maximálně tlačíte, hráz je úplně napjatá a citlivost v tomto místě je prakticky nulová.

Po porodu miminka a po porodu placenty se musí epiziotomie zašít. Před za­šitím se tato část lokálně znecitliví injekcí, která se dává přímo do místa šití. Látka, kterou se místo znecitliví, neškodí vám ani miminku. Epiziotomie při spontánním porodu bez komplikací je bezproblémová záležitost, které se nemu­síte bát, a ze zkušenosti vím, že maminky často po porodu ani neví, že jim ná­střih byl udělán. Epiziotomie při použití kleští je mnohem větší, a tak mohla přítelkyně pociťovat nepříjemné pocity.

Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Těhotenství.cz

Diskuze k článku