„Neustále se pro ženy snažíme připravovat něco nového, výjimečného. Chceme, aby se u nás cítily co nejlépe a aby prostředí pro ně bylo co nejpříjemnější,“ řekl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Košťál. Souhlasí s ním i ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková: „Pardubická porodnice je v zavádění novinek a vylepšení prostředí pro rodičky opravdu hodně progresivní.“
V poslední době nemine rok, aby porodnice v Nemocnici Pardubického kraje nepřipravily pro rodičky něco nového. V Pardubicích tak před časem zavedli nejen oblíbený bonding, ale třeba i aromaterapii při porodu, která je hojně využívaná, nabízí se i masáže prováděné porodními asistentkami. Vloni byla přímo v suterénu porodnicko-gynekologické kliniky otevřena nová tělocvična. Nejčerstvější novinku mají rodičky od ledna přímo v prostoru porodnice – první dobu porodní mohou budoucí maminky strávit ve vodě ve speciální vaně.
„Už před sto lety naši předchůdci věděli, že bolesti jsou lépe snesitelné, jsou menší a porod se zrychluje, když si žena lehne do vody ve vaně. Je to historická zkušenost. Odborně se tomu říká Breussova horká koupel. Proto se snažíme tímto způsobem ženám zpříjemnit průběh porodu,“ vysvětlil docent Košťál, jak se v Pardubicích současná medicína potkává se zkušenostmi, které si ženy předávaly z generace na generaci.
Certifikace na relaxaci i porod
Pobyt ve vaně ženy rodící v pardubické porodnici využívaly už dříve. Na tzv. nadstandardním porodním sále ji měly k dispozici. Jednalo se však o klasickou, rohovou vanu, která se běžně používá v koupelnách. Nyní na ně čeká vana úplně odlišná. Podle přednosty Košťála jsou tyto dva typy nesrovnatelné. „Původní neodpovídala požadavkům na porodní vanu, která musí být přístupná ze všech stran a musí se k ní dát dojet s vozíkem. Nyní máme skutečně certifikovanou porodní vanu.“
V porodnici Pardubické nemocnice byla instalována relaxační a porodní vana Aqua – Relax od německé firmy Vivipar. Zařízení s objemem 290 litrů vody má certifikaci na relaxaci rodiček v první době porodní, ale i na porody do vody. Na porodnicko-gynekologické klinice však počítají především s jejím využitím na relaxační část pobytu ve vodě.
„Porody ve vaně samozřejmě nejsou vyloučené, ale plánovaně je takto vést spíše nechceme. Celosvětový trend jde právě tímto směrem,“ uvedl docent Košťál a doplnil srovnání: „Před Vánoci jsme byli na klinice v rakouském Grazu, kde mají stejnou vanu. Ročně u nich proběhne tři tisíce porodů, z toho zhruba deset je do vody. My máme poloviční počet porodů. Představuji si, že poměr porodů do vody bude podobný.“
Pravidla České gynekologické a porodnické společnosti rodit do vody umožňují. Musí se však jednat o naprosto fyziologické těhotenství a naprosto fyziologický průběh porodu. „Při sebemenší odchylce musí pobyt ve vodě skončit. A zde je nutné poznamenat, že téměř u každé rodičky dojde k aspoň drobné odchylce. Jednoduché není ani monitorování ozvů plodu pod vodou. Existují sice podvodní monitorovací pásy, jedná se však o enormně drahou záležitost. Porod do vody je navíc i personálně náročnější. Musí u něho být přítomen porodník, porodní asistentka a neonatolog, což u klasicky vedeného porodu není nutné,“ vysvětlil docent Košťál.
Prioritou by tak měla být relaxace. Ženy pro ni mají zcela ideální podmínky. Vana je přístupná ze všech stran. Je vybavena schůdky se zábradlím pro bezpečný vstup i výstup. K dispozici je i vkládací sedátko a další doplňky zlepšující pohodlí a komfort. Do vany je zavedena signalizace pro přivolání personálu, do vybavení patří rovněž barevná iluminace s volbou pěti barev. Vana má speciální filtry, jimiž voda prochází při přítoku i při odtoku. Má také vytápěcí těleso, které udržuje stálou teplotu vody po celou pobytu ženy ve vaně. „V první době porodní v ní může ležet třeba i osm nebo dvanáct hodin, proto je nutné vodu dohřívat,“ poznamenal přednosta Košťál.
Rekonstrukce zlepšila komfort rodiček
Instalace moderní relaxační a porodní vany byla součástí rekonstrukce porodnice. „Jejím hlavním motivem bylo doplnit chybějící sociální zařízení na porodních boxech,“ uvedl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky. Ke čtyřem porodním boxům původně patřilo jediné sociální zařízení v předsálí. To nebyl příliš komfortní stav v situaci, kdy se v porodnici sejde více rodiček najednou, mají s sebou doprovod a porod trvá řadu hodin. Nyní je tento stav minulostí. Přímo v prostoru tří porodních boxů už jsou k dispozici nová sociální zařízení. „Na čtvrtém nejde z technických důvodů vybudovat. Ale na druhou stranu málokdy probíhají čtyři porody najednou. Pokud k tomu dojde, mohou ženy využít i sociální zařízení v předsálí,“ poznamenal docent Košťál.
Vylepšený komfort tak jistě uvítají ženy i jejich doprovod. Do pardubické porodnice každoročně zamíří v hojném počtu. Třeba za loňský rok zde proběhlo 1544 porodů, při nichž se narodilo 1572 dětí. „Během posledního desetiletí se naše porodnice zařadila mezi špičková pracoviště a začalo ji vyhledávat více žen, což se před časem také ukázalo v celostátním průzkumu, který hodnotil kvalitu poskytované péče,“ dodala ředitelka nemocnice Štěpánka Fraňková.
Těhotenství.cz