Přejít k hlavnímu obsahu

Průběh porodu z hlediska činnosti personálu

Průběh porodu

Personál porodního sálu s vámi ve chvíli, kdy přijdete na příjem, udělá tzv. vstupní vyšetření a sepíše s vámi porodopis. Převléknete se do nemocničního oděvu. Zodpovíte dotazy, kdy a jak začal porod. Změří vám teplotu, vaši tělesnou váhu, krevní tlak a orientačně vyšetří moč, kterou dáváte až na místě. Nemusíte ji tedy nosit s sebou.

Následně většinou přijde lékař a vyšetří vás, aby zjistil, jaký je váš porodnický nález. Zde se již orientujete. Dobře poslouchejte jaký máte nález nebo se na něj znovu lékaře zeptejte. Je to pro vás důležitá informace, jelikož se podle něj můžete orientovat. Pokud je nález tzv. porodnický, znamená to, že porod je již v běhu. Ve většině nemocnic vás oholí a dají vám klyzma.

Vyprázdněte se před porodem

Mnoho žen tyto procedury považuje za ponižující a obtěžující. Vyprázdnění tlustého střeva a konečníku je ale do jisté míry velice výhodné. Zabezpečuje větší hygienu v oblasti konečníku a tím menší riziko infekce pro děťátko v po­slední fázi porodu. Dále se okamžitě vytvoří větší prostor v malé pánvi, jelikož plné tlusté střevo zabírá až 2,5 cm v průměru. To je nezanedbatelný fakt.

Existuje jedno rozhodně zajímavé řešení: kupte si v lékárně přípravek na vyprázdnění tlustého střeva (tzv. domácí klyzma) a než pojedete do po­rodnice, udělejte si očistu sama. Přípravek se jmenuje YAL a je v prodeji po celé České republice, vždy však pouze v lékárně. Jeho cena se pohybuje kolem 80 až 110 Kč. Je to sterilní roztok, který vám k porodu spolehlivě vyprázdní dostatečnou část tlustého střeva.

Aplikace tohoto přípravku je snadná a ženy si ho velice pochvalují. Přípravek použijte pouze v případě, že se doma zdržíte při 1. době porodní déle. Tedy zřejmě, když u vás bude porodní asistentka a bude opravdu ten správný čas na jeho aplikaci. Také většina porodnic již dnes akceptuje fakt, že jste použila tento přípravek. Dokonce jsou již porodnice, kde ho sami používají k přípravě na porod.

Holení k porodu

Co se týče holení k porodu, existují také dva proudy, které se k této otázce vyjadřují. Každopádně oholené alespoň spodní části rodidel mají opět stejnou výhodu. Udržování dostatečné hygieny jak za porodu, tak i po něm. Především v případě, že byla dělána epiziotomie (nástřih). Rozhodnutí o aplikaci těchto dvou postupů v přípravě na porod je v konečném důsledku na vás. Personál v některých porodnicích bude ale jistě trvat na svém. Nemá však v této otázce poslední slovo, je to opravdu na vás.

Jaká další vyšetření na vás čekají

Mezi další nezbytné vyšetření při příjmu na porodní sál patří CTG vyšetření (kardiotokografické vyšetření). Znáte je asi z těhotenství. Jedná se o přístroj, který vyšetřuje srdeční aktivitu vašeho děťátka. CTG vyšetření je vlastně jediné vyšetření, kterým může zdravotník zjistit, jestli je miminku v bříšku během porodu dobře a jak vše snáší. Vyšetření se provádí dvojím způsobem.

Abdominální způsob CTG vyšetření znamená, že se na vaše bříško připevní 2 pruhy z látky, pod které se dají sondy. Jedna sonda je položená na vrcholu dělohy, tedy někde pod žebry, ta snímá aktivitu vaší dělohy. Druhá sonda se položí na miminko a ta snímá jeho srdíčko. Během vyšetření se vše zazname­nává v podobě grafu na papír. Vyšetření trvá asi 20 až 30 minut. Je nebolestivé a především na počátku porodu vám nebude činit žádné potíže. Podle výsledku CTG vyšetření lékař usuzuje, jak se miminku daří a jestli celý proces porodu zvládá dobře.

Existuje ještě druhý způsob tohoto vyšetření. Lékař zavede malou sondu přes pochvu k hlavičce dítěte. Samozřejmě jen když lze hlavičku dobře nahmatat a zavést sondu. Sonda je opatřena miniaturní spirálkou na konci a rychlým šroubovitým pohybem se připevní na kůži dítěte. V tomto případě je sonda fixo­vána na hlavičce po celou I. dobu porodní.

Tento způsob je vhodnější ve chvíli, kdy je zapotřebí monitorovat ozvy plodu po celou dobu porodu. Fixace sondy je totiž lepší a je menší riziko, že se moni­torování přeruší

větším pohybem matky nebo přetočením miminka. Je to běžný způsob poslouchání ozev miminka, není riskantní ani bolestivý pro matku ani děťátko. Tato varianta poslechu ozev plodu se používá až v průběhu porodu, nikdy jako vstupní vyšetření. Zavedení sondy musí být vždy opodstatněné, pro­tože tento způsob vedení porodu není přirozený. Proto se ptejte na vše, co vám doporučí jako způsob vedení porodu.

Po těchto všech vyšetřeních vás většinou odvedou do pokoje, kde budete na­dále prožívat I. dobu porodní. Váš muž nebo jiná osoba, kterou chcete mít u po­rodu, by s vámi měla být po celou dobu I. doby porodní. Nenechejte se přesvěd­čit, že stačí, když přijde až mnohem později. Porod je konzistentní děj, který nelze rozdělovat. Alespoň ne, co se prožívání a emocí týče.

Na pokoji budete prožívat porod stejně jako doma. Budou pokračovat vaše kontrakce děložní, které budou zesilovat, a intervaly mezi nimi se budou zkra­covat. Dále bude odtékat plodová voda, pokud již praskla (případně vám zde v průběhu porodu udělají dirupci vaku blan). Po celou dobu, kdy budete na po­koji, vás bude porodní asistentka nebo lékař v průběhu porodu kontrolovat.

Průběžně měří krevní tlak a poslouchají ozvy miminka (jak mu tluče srdíč­ko). To znamená, že vám budou provádět CTG vyšetření a to dle potřeby nebo závažnosti situace. Ležet 30 minut ve stabilní poloze není často, především na konci porodu, zrovna příjemné. Zvolte si polohu, která vám v daný okamžik nejvíce vyhovuje hned na začátku a uložte se do ní, než vám asistentka připevní pásy na bříško. Během vyšetření totiž není vhodné měnit polohu např. z polohy na zádech na polohu na boku, jelikož se tak změní také poloha dítěte a sonda přestane snímat ozvy srdíčka.

Během I. doby porodní bude ještě porodní asistentka měřit tělesnou teplotu, zjišťovat, jestli chodíte močit, zdali nezvracíte a jak se cítíte. Avšak nejdůle­žitější pro vás bude vyšetřování, jak postupuje vaginální nález. Tedy jak se otevírají porodní cesty. Již z předešlého textu víte, že porodní nález se mění průběžně a v závislosti na kontrakci děložní a dalších okolnostech. Abyste si udělaly obrázek o vašem aktuálním stavu, vždy se lékaře nebo asistentky ze­ptejte, jaký nález vyšetřili.

Malá rekapitulace porodního nálezu

Máte-li ještě zachovalý čípek, jste na začátku porodu. Pokud čípek vymizel, začínáme hovořit o otevírání branky. Když je branka 1 až 2 cm, je to již dobrý nález. Nechejte si ale dost sil a trpělivosti, máte před sebou stále více než polo­vinu porodu.

Ve chvíli, kdy je branka asi 5 až 6 cm, mění se výrazně vaše pocity při kon­trakcích. Pociťujete tlak na konečník a nucení na tlačení. Zde je důležité netla­čit, ale prodýchat kontrakce. Máte před sebou asi 2 až 3 hodiny do rozvinutí branky, kdy budete moci začít tlačit a dítě půjde ven. Když je branka 10 cm, je tzv. rozvinutá, otevřená nebo také zašlá. Můžete začít tlačit, začíná II. doba porodní.

Pokud je v průběhu I. doby porodní vše v pořádku, chodí za vámi porodní asi­stentka dle potřeby a celkového průběhu porodu. Ke konci I. doby porodní vás nejspíše převedou již přímo na porodní sál, kde budete až do vlastního porodu miminka. Lékař nebo asistentka vás pak budou vyšetřovat mnohem častěji. Nález se totiž na konci I. doby porodní mění velice rychle.

Alternativní způsoby porodu

V porodnicích v České republice je již i možnost rodit v místnosti, kde jste byla po celou I. dobu porodní. Je také možné rodit alternativními způ­soby např. porod ve dřepu, porod na stoličce, porod v závěsu o partnera, porod ve vodě aj. Pokud máte o takový druh porodu zájem, je zapotřebí, abyste již v průběhu těhotenství takové porodní sály hledala a šla se podívat, co vše vám mohou nabídnout.

Není totiž ještě běžnou praxí, že si maminka může vybírat, jakým způ­sobem porodí. Ne všechny porodnice jsou na jiné, tedy netradiční způsoby technicky a personálně vybaveny. Nicméně i v České republice již existují porodnice, kde můžete rodit alternativními způsoby. Hledejte také na in­ternetových stránkách.

Diskuze k článku