Až do nedávné doby byly výzkumy týkající se zdraví rodičů a jeho dopadu na plod zaměřeny především na matky. Nyní ale vědecká komunita začala zkoumat, jaký má dopad má strava otců a jejich nadváha na zdraví potomků - již v době početí.
Co odhalil výzkum?
Výzkum byl publikován v odborném magazínu FASEB Journal, světově nejvíce citovaném časopisu o biologii. Vědci z University of New South Wales v Sydney, při výzkumu použili dvě skupiny samců krys, z nichž každá měla k rozmnožování štíhlé samice. Jedna skupina samců měla normální, zdravou výživu, zatímco druhá skupina byla krmena stravou s vysokým obsahem tuku. Mláďata samců krmených tučnou stravou se narodila s genetickou predispozicí k obezitě.
Podobné výsledky z výzkumu - poprvé provedené na lidech - byly také zjištěny na universitě Duke v USA na začátku minulého roku. Po shromáždění informací od matky a otce a z DNA pupeční šňůry novorozenců, dospěli vědci k závěru, že obezita z otcovy strany může být spojena se zvýšeným rizikem vzniku obezity i u dětí.
Zdravá životospráva a správná hmotnost - větší šance na oplodnění
Když se ženy snaží otěhotnět, doporučuje se jim, aby dodržovaly zdravou životosprávu a správnou hmotnost. Tyto výzkumy ale ukazují, že rady ohledně dodržování vhodné váhy jsou stejně důležité i pro potenciální tatínky.