Na co by se měla žena připravit?
V případě ženy je dobré se při problémech s otěhotněním nejdříve obrátit na ošetřujícího gynekologa, který může provést základní vyšetření sám. Pokud je ale už má žena za sebou nebo svému lékaři dostatečně v tomto ohledu nedůvěřuje, doporučuje se kontaktovat přímo kliniku reprodukční medicíny. „Spousta klientů si myslí, že nemohou sami centrum kontaktovat, to však není pravda. Pár může vyhledat odbornou pomoc kliniky nejen v případě neplodnosti, ale i pokud ženu trápí nepravidelný menstruační cyklus, endometrióza či pánevní bolesti a zánětlivé onemocnění reprodukčních orgánů,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., ředitelka kliniky Repromeda.
Jaká vyšetření může žena absolvovat?
Ultrazvukové vyšetření malé pánve
Samotné ultrazvukové vyšetření není bolestivé a na klinice se provádí dvěma metodami – buď přes břišní stěnu, nebo pomocí vaginální ultrazvukové sondy. Lékaři se při ultrazvukovém vyšetření zaměřují především na to, jaký tvar má děložní dutina a v jakém postavení jsou vaječníky a vejcovody. Na základě takovéto prohlídky je možné zjistit, zda žena netrpí nějakou vývojovou vadou reprodukčních orgánů nebo zda netrpí endometriózou, což je nemoc spojovaná s problémy s neplodností. „Při endometrióze se části děložní sliznice nacházejí i mimo děložní dutinu, například na vaječnících nebo na pobřišnici. Tam pak vznikají ložiska nebo cysty, které brání zrání a uvolnění vajíčka a tedy způsobují neplodnost,“ popisuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD.
Testování pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy
S ohledem na fázi menstruačního cyklu, ve které se žena právě nachází, se provádí i odběr krve a vyšetření hormonů. Díky tomu lékaři zjistí takzvaný hormonální profil, tedy hodnoty a hladinu progesteronu, estrogenu, prolaktinu či testosteronu a dalších hormonů v ženském těle. Na základě takového rozboru je možné určit, zda se žena nachází v hormonální rovnováze, která je důležitá pro dozrávání vajíček a ovulaci. Kromě pohlavních hormonů je důležité znát i stav hormonů štítné žlázy, zda jich v těle není nedostatek nebo naopak nadbytek – oba dva stavy mohou negativně ovlivnit správné fungování těla, co se plodnosti týče.
Mezi standardní vyšetření patří i imunologické testy. Špatně řízený imunitní systém může být viníkem neplodnosti ženy, tělo může například vytvářet protilátky, které zabraňují splynutí spermie s vajíčkem a tak těhotenství „sabotovat“.
Genetická vyšetření
Na specializovaných klinikách se mezi standardní vyšetření řadí i genetické vyšetření chromozomů, na které se specializuje i klinika Repromeda. Díky tomu lze zjistit takzvaný karyotyp pacienta, tedy jeho základní chromozomovou výbavu. V lidské populaci se totiž vyskytují lidé, kteří mají chromozomovou výbavu chybnou, aniž by o tom sami věděli. „To se může projevit až v momentě, kdy se žena snaží otěhotnět a nedaří se to. Při vyšetření karyotypu se zjistí vada, která způsobuje neplodnost, opakované potraty nebo může vést k narození dítě s vývojovou vadou. Proto je určení karyotypu a vyšetření nejčastějších recesivních onemocnění, jako je spinální muskulární atrofie a cystická fibróza, před IVF velice důležité,“ doplňuje MUDr. Kateřina Veselá, PhD.
Těhotenství.cz