Přejít k hlavnímu obsahu

Endometrióza způsobuje bolesti břicha, ale i problémy s otěhotněním

Bolest břicha, strach ze sexu i problémy s otěhotněním, to jsou potíže, které doprovázejí endometriózu. Tímto onemocněním trpí zhruba každá desátá žena, mnoho z nich se za své potíže stydí.

Ostrůvky děložní sliznice uchycené v místech, kde za běžných okolností nemají být - tak lze jednoduše popsat endometriózu, onemocnění, které ženám dokáže velmi zkomplikovat život. „Endometrióza je příčinou bolestí břicha i podbřišku, bolestivého pohlavního styku i neplodnosti,“ popisuje úvodem MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.

Když je sex spojen se strachem

Endometrióza je onemocnění, které, ač je jeho podstatou fyzický problém, velmi zasahuje do psychiky ženy. „Opakující se, mnohdy i velmi intenzivní bolest, která endometriózu doprovází, podlamuje psychiku ženy a je příčinou změn jejích nálad. Problémy se často nevyhnout ani partnerskému životu. Bolest během sexuálních aktivit mnohdy vede k odmítání až strachu ze sexu. Ženy se následně obviňují a mají pocit, že v partnerském životě selhaly, což jejich psychickou pohodu ještě více oslabuje,“ vysvětluje lékařka.

Další potíže, a zásah do ženské psychiky, přichází v okamžiku, kdy se partneři rozhodnou založit rodinu. Endometrióza je totiž velmi často spojená s neplodností. „Ve čtvrtině případů léčby neplodnosti u žen je příčinou endometrióza,“ uvádí Kateřina Veselá. Pokud se sejde čtveřice bolest a strach ze sexu, touha po dítěti a problémy s početím, je na partnerskou krizi založeno.

Endometrióza má svá řešení

Přitom endometrióza, i problémy s endometriózou spojené, mají svá řešení. Základním klíčem k úspěchu je diagnostika. „Nejčastějším důvodem, proč žena vyhledá gynekologa, je bolest, případně právě již zmíněný problém s otěhotněním. Podezření na endometriózu může přijít na základě potíží ženy či po ultrazvukovém vyšetření. Vyslovení konečné diagnózy je možné po laparoskopii, při níž je dutina břišní vyšetřena kamerou, a po laboratorní analýze vzorku tkáně odebraného během tohoto vyšetření,“ vysvětluje lékařka.

Pokud se diagnóza potvrdí, je možné zahájit léčbu. Ke zmírnění bolestí se doporučují léky proti bolesti. Ty ale neodstraní problematické ostrůvky děložní sliznice rozptýlené po dutině břišní. K jejich redukci se doporučuje hormonální léčba a to tabletkami, nebo injekčně. Uvádí se, že tato léčba má až 95 procentní úspěšnost v krátkodobém horizontu. Problém je ale v tom, že onemocnění po vysazení terapie často recidivuje. Princip hormonální léčby spočívá v zablokování růstu děložní sliznice. To má samozřejmě i vedlejší účinky. A to zástavu menstruačního cyklu, změnu nálad a další. Možné je i chirurgické odstranění lézí. Zásadní záludnost této nemoci spočívá v tom, že se jedná o určité nastavení imunitního systému, které není jednoduše změnitelné, a proto je někdy endometrióza označována jako v podstatě neléčitelná,“ popisuje lékařka a pokračuje: „Výrazně pomoci může i alternativní i celostní medicína. Například dobré zkušenosti u pacientek máme s preparáty tradiční čínské medicíny.“

Přijít může i miminko

Těhotenství u žen, které trpí endometriózou, ale není vyloučené. Pokud jsou vejcovody průchodné, a žena jiný problém nemá, může dojít k otěhotnění i přirozenou cestou,“ vysvětluje Kateřina Veselá. V cestě za miminkem je ale častěji nutné využít hormonální stimulaci vaječníků a metodu mimotělního oplození. „Metody IVF vedou k těhotenství i u žen, které se s endometriózou léčí mnoho let,“ uzavírá lékařka.

Věděli jste že…

  • asi čtvrt milionu žen v České republice trpí endometriózou.
  • muži o tomto onemocnění nemají téměř žádné vědomí.
  • endometrióza je nejčastěji diagnostikovaná u žen ve věku 25- 40 let.
  • endometrióza není novodobým onemocněním. První záznam o endometrióze byl pořízen patologem českého původu profesorem MUDr. Karlem Rokytanským v 18. století.
  • děložní sliznice rozptýlená po dutině břišní reaguje na hormonální cyklus ženy. V době před menstruací jsou léze největší, v době po menstruaci svůj objem zmenšují.
  • endometriózou jsou více ohroženy dívky, u nichž došlo k časnému nástupu menstruace.

Co by mělo varovat

  • chronická, často se opakující bolest břicha a podbřišku
  • časný nástup menstruace
  • menstruace doprovázená nápadnou bolestí
  • bolest při pohlavním styku
  • potíže s otěhotněním
  • výskyt endometriózy v rodině

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku