V dřívějších dobách a ještě v minulém století vznikala mnohá otěhotnění náhodou. V době, která nebyla pro partnery z nějakého důvodu vhodná.
Teprve v polovině minulého století nastal radikální obrat. Stalo se to zásluhou nalezení nové antikoncepční metody – použití hormonální pilulky. Byla mnohem spolehlivější než dřívější metody. Dává manželům možnost, aby si podle svého přání naplánovali dobu narození děťátka. Postupují tak, že dočasně používají hormonální antikoncepci, a přestanou ji používat, jakmile podle jejich mínění je vhodná doba pro otěhotnění. O době otěhotnění vlastně rozhoduje žena.
Možnost otěhotnět a porodit dítě v době podle vlastního přání byla nazvána „plánované těhotenství“. Brzy se však ukázalo, že ještě něco chybí. Ano – docílit toho, aby se vytoužené děťátko narodilo zdravé. Vývoj v lékařských vědách příznivě vyřešil i tento požadavek. Byly nalezeny zdokonalené zásady zdravé výživy těhotných žen, pravidla provádění speciálního tělocviku k udržení dobré tělesné kondice, účinná metoda epidurální analgezie k tišení porodních bolestí, byla zavedena možnost přítomnosti partnera při porodu k odstranění pocitu osamělosti aj. Zkušenosti ukazují, že když si žena včas vypracuje plán opírající se o moderní poznatky z lékařských věd, může právem očekávat porod zdravého děťátka a těšit se na prožívání šťastného rodičovství. Takový způsob přípravy nazvali lékaři „plánované rodičovství“. Je ovšem záhodno začít plánovat již v době přípravy na otěhotnění. .
Ve kterém věkovém období je pro ženu otěhotnění a těhotenství nejvhodnější?
Nejvhodnější bývá věk mezi 20. a 25. rokem. V tu dobu těhotenství většinou probíhá s nejnižším výskytem nepravidelností a porody mívají nejlehčí průběh. Mnohé budoucí maminky si však přejí prožívat těhotenství a mateřství za určitých příznivých podmínek. Chtějí mít vhodný byt, dostatečné finanční zajištění aj. A tak si naplánují otěhotnění na dobu mezi 25. a 30. rokem. V tu dobu dnes přichází na porodnická oddělení k prvnímu porodu 41 % ze všech rodiček. Zásluhou odborných preventivních prohlídek v poradnách pro těhotné a lékařského vedení porodů probíhá těhotenství i porod těchto žen stejně příznivě jako u žen z věkové skupiny 20–24 let..
Zlom nastává ve věku 35 roků. Těhotenství žen starších 35 let bývá provázeno větším výskytem nepravidelností a vzrůstá také nebezpečí poškození plodu během jeho nitroděložního vývoje. Vyšší věk mužů se na výskytu vývojových vad plodu výrazněji neprojevuje.
Chcete otěhotnět brzy?
Výsledky vědeckých prací badatelů postupně ukázaly, že oplodnění může nastat nejenom v den vypuštění zralého ženského vajíčka z vaječníku do břišní dutiny ženy (tj. v den ovulace), nýbrž i krátce před ovulací a také krátce po ní. Ženské vajíčko dokáže čekat přibližně 17 hodin v břišní dutině ženy na setkání s mužskou zárodečnou buňkou. Další badatelé zjistili, že mužská zárodečná buňka je schopna proniknout do zralého ženského vajíčka v době 48 hodin po souloži, při níž se sperma dostalo do rodidel ženy. Vzhledem k uvedeným (a také dalším) objevům se dnes uznává, že otěhotnění může nastat nejčastěji v době mezi 12. a 16. dnem menstruačního cyklu. Těm dnům byl dán název „plodné dny“. (Poučka o plodných dnech má platnost pro ženy, u nichž nastává ovulace 14. den menstruačního cyklu.) Přejete-li si tedy, abyste otěhotněla brzy, naplánujte si oplodňující soulože na 12. až 16. den menstruačního cyklu.
Správná životospráva a plánované rodičovství
Správná životospráva patří k pilířům, na nichž spočívá plánované rodičovství. Má veliký význam, nastávající maminko, pro předcházení některým poruchám vašeho zdraví a také pro zdravý vývoj plodu. Dodržujte ji! Budete zdravá a správně připravená na narození zdravého děťátka. Začneme kapitolou, jednou z těch nejpoučnějších. Ano, o správném stravování.
Zdravé stravování
O zvířatech žijících divoce v přírodě je známo, že si dovedou správně vybírat vhodnou potravu. Naproti tomu u člověka vzniká chuť na určitá jídla teprve v průběhu života, a to vlivem okolí: členů rodiny, spolupracovníků v zaměstnání, kamarádů… A tak si někteří lidé zvyknou na správné stravování, jiní však na stravování nesprávné – na sladká jídla, na jídla příliš solená, na uzeniny, na hojně maštěné pokrmy ap. Lékařská věda objevila teprve v nedávné době přesné zásady správné výživy. Byly pak vypracovány zásady výživy pro mladé lidi, pro zaměstnané v různých povoláních – i pro těhotné ženy. A tak si, budoucí maminko, naplánujte stravu vyhovující těmto základním požadavkům.
Správná výživa:
-má obsahovat všechny látky, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj plodu;
-nemá podporovat vznik nadměrné tělesné hmotnosti;
-má dodávat tělu všechny látky nezbytné pro uchování obranyschopnosti těla, tím se sníží nebezpečí vzniku některých nemocí, které by mohly nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství;
-má snižovat nebezpečí vzniku chudokrevnosti;
-má snižovat nebezpečí vzniku těhotenské cukrovky;
-má snižovat nebezpečí vzniku zubního kazu.
Uvedeným požadavkům vyhovuje nejlépe tzv. pestrá, tedy rozmanitá strava. Mezi její základní potraviny patří především vařené brambory. Obsahují hodnotné bílkoviny a také draslík a vitamín C. Nesmí to však být tak populární „hranolky“, neboť v nich jsou zničeny téměř všechny užitečné látky a naopak převládá škodlivý přepálený tuk. Vařené brambory by měly ve vaší stravě pokud možno zcela nahradit bezcenné knedlíky. Další velice cennou živinou je mléko. Dodává tělu důležité bílkoviny a vápník. Má význam především pro tvorbu kostí plodu. Může být konzumováno i ve formě tzv. trvanlivého mléka, které uchovává vlastnosti mléka čerstvého, nesmí se však převařovat. Během těhotenství je třeba denně vypít půl litru až jeden litr mléka.
Pokud, budoucí maminko, nesnášíte mléko, můžete je nahradit mléčnými výrobky. Jogurty (nikoli smetanovými), nízkotučnými sýry, tvarohem. Pamatujte na dostatečnou konzumaci potravin obsahujících železo, které snižuje nebezpečí vzniku chudokrevnosti. Tato choroba patří k častým zdravotním poruchám v období těhotenství. Bohatými zdroji železa jsou krev, libové hovězí maso, špenát, lískové oříšky, hlávková kapusta, petrželová nať, meloun, mrkev a celozrnný chléb. Zvláštní postavení ve výživě po dobu těhotenství mají játra a výrobky z jater. Obsahují sice hojné množství železa, ale vyskytují se v nich i další chemické látky, které by mohly škodlivě působit na vývoj plodu. Z tohoto důvodu játra a výrobky z jater nejezte.
Velmi cenné je v období těhotenství dostatečné konzumování vitamínu C. Jeho nejbohatšími zdroji jsou pomeranče, citrony, grapefruity, jahody, banány, meruňky, mrkev, hroznové víno a hlávkový salát. Veliký význam pro prevenci zácpy, která znepříjemňuje život mnoha těhotným ženám, má tzv. jedlá vláknina. Je to látka vyskytující se hlavně v povrchových vrstvách ovoce, zeleniny, luštěnin a obilných zrn. Dříve se věřilo, že tato látka nemá pro zdraví lidí význam. Nedávno však vědci zjistili, že lidé těch národů, u nichž je běžné konzumování potravin s vysokým množstvím jedlé vlákniny, jsou významně chráněni nejenom před zácpou, nýbrž i před nádory střev.
Rozdělte si denní množství potravin do více menších jídel, patří to k ochraně před tloustnutím. Bohatými jídly mohou být snídaně a oběd. Ostatní jídla by měla být chudší. Při přípravě jídel po celé období těhotenství je užitečné méně solit. A také pití minerálních vod, obsahujících hojné množství solí, není v těhotenství vhodné. Zcela nevhodné jsou nápoje s chininem. Konzumovat sladká jídla je v těhotenství nežádoucí, protože podporují vznik nadměrného přírůstku tělesné hmotnosti.
Již dříve jsme uvedli, že nejvhodnějším nápojem v těhotenství je mléko. Dalšími cennými nápoji jsou šípkový čaj, podmáslí a žitná káva. Mnohé nastávající maminky se ptají, zda smějí pít černou kávu. Dovoleno je pít jenom jeden hrnek slabé černé kávy za den. A je to jenom tehdy, když není zvýšený krevní tlak. Pití silné černé kávy nebo silného čaje je škodlivé, poněvadž kofein obsažený v kávě i čaji může neblaze ovlivňovat krevní tlak.
Konzumování alkoholických nápojů, zvláště ve vyšších dávkách, je v těhotenství nevhodné. Především z toho důvodu, že alkohol poškozuje vývoj plodu.
Článek je z knihy: Plánované rodičovství
podtitul: Nejlepší cesta k narození zdravého dítěte
autor: MUDr. Stanislav Trča, CSc.
Knihu koupíte online zde: http://www.grada.cz/katalog/kniha/planovane-rodicovstvi_5546/