PLODNÉ TĚLO
Zdá se to velice překvapivé, že vy jako žena jste již částečně existovala uvnitř dělohy vaší babičky. Na rozdíl od chlapců, kteří začínají produkovat spermie až v pubertě, děvčatům se vyvíjejí vajíčka dlouho před jejich vlastním narozením. To znamená, že vajíčko, které se případně spojilo se spermií vašeho otce, aby vás vytvořilo se už vytvářelo, když vaše matka ještě rostla uvnitř své matky. Skutečně, zplození, těhotenství a porod jsou pravděpodobně nejzázračnější ze všech funkcí, které má ženské tělo.
Budoucí matky
Již tři týdny po zplození se začaly vytvářet vaše vaječníky a obsahovaly okolo 100 zárodečných buněk potřebných pro produkci vajíček. Tři měsíce před narozením byly vaše malé vaječníky velmi aktivní a produkovaly milióny primitivních vaječných buněk, kterým se říká oocyty. Do šestého měsíce těhotenství se vytvořilo okolo sedmi miliónů oocytů. Než jste se narodila, tak vaše vaječníky obsahovaly všechna vajíčka, která budete produkovat během svého života. Každý malý ooocyt je obklopen buňkami produkujícími hormony. Těmto buňkám se říká folikulární buňky. Oocyt a folikulární buňky tvoří výkonnou chemickou továrnu známou jako primordiální folikul. Při zrození vaše vaječníky obsahovaly milióny těchto základních výrobních jednotek, z nichž každá byla schopna zrání a vypuštění jednoho plodného vajíčka během menstruačního cyklu v období po pubertě. Během období do puberty mnoho těchto primordiálních folikulů odumřelo a bylo absorbováno vaším tělem. Jakmile jste došla do puberty, zůstalo jich jen pár tisíc odpočívajících jako semínka v zemi během zimy. Jakmile dospějete do svého plodného období, bude každý měsíc uvolněno jedno zralé vajíčko
pro oplodnění. Celkem můžete během svého reprodukčního života uvolnit okolo 400 vajíček.
Budoucí otcové
Na rozdíl od dívek chlapci začínají produkovat spermie až v pubertě. Varlata začínají produkovat tisíce malých spermií za hodinu. Buňky lemující 800 m kanálku svinutého ve varlatech se dělí a produkují malé prvotní zárodečné mužské pohlavní buňky. Prvotní zárodečné mužské pohlavní buňky poté začínají tříměsíční pouť, během níž se přemění na zralé mobilní spermie, z nichž je každá schopna oplodnění vajíčka a vytvoření nového lidského života. Protože spermiím to trvá tak dlouho než dozrají, je zdraví muže zásadně důležité tři měsíce před početím. Tím, že budete dávat pozor na své zdraví během tohoto období, si nejen zlepšíte svou plodnost, ale také dáte vašemu budoucímu dítěti větší šanci na lepší zdraví.
Zdroj: "Jak přirozeně otěhotnět" (CPress)