Co je potřeba mít na paměti
Nejčastěji používanou polohou je kapsa – nosič má dítě na svém hrudníku nebo boku, otočené čelem k sobě. Dítě zaujímá pozici roznožmo a záda podepírá nosící prostředek. Dítě tak má nožičky v anatomický vhodné pozici, ta podporuje zdravý vývoj kyčlí.
Nošení v šátku
To nabízí variabilitu a možnost pevného dotažení dítěte k tělu rodiče. Je však potřeba naučit se šátek správně uvázat. Jakmile je totiž šátek povolený, zdravá poloha miminka se ihned vytrácí. Dochází k většímu namáhání páteře, to ovlivňuje gravitace. Také krční páteř je více zakláněna a povoluje se zdravé podsazení pánve. Výuku základních úvazů nabízejí různé kurzy šátkování.
Baby vak
Je určený pro ty rodiče, kteří chtějí miminko nosit, ale netroufnou si zpočátku na šátkování. Není tady riziko špatného úvazu a nejmenším miminkům nabízí polohu klubíčka. Nevýhodou je, u většiny baby vaků, nemožné pevné uvázání k tělu rodiče. Některé vaky umožňují, pro vyšší bezpečnost miminka, stažení z boku pomocí šňůrek. Pro tělo rodiče však baby vak představuje vyššízátěž, než nošení v šátku. Baby vak se totiž poutá jen přes jedno rameno a těžiště dítěte je vzdálené od těžiště rodiče.