Při kterých domácích pracích byste měla být v těhotenství opatrná:
Vysávání a utírání prachu
U těchto činností, které vyžadují předklánění, jsou více namáhána zádová svalstva a právě bolesti zad jsou v těhotenství velmi časté. Jde většinou o bolesti v oblasti bederní páteře, které mohou přecházet až do hýždí a nohou. Tento stav nastává po větší námaze nebo po dlouhém stání. Většinou se však tyto potíže objeví ve III. trimestru, kdy je velká tzv. těhotenská lordóza (prohnutí v oblasti beder). Větší přírůstek váhy a těžké bříško, které se špulí dopředu tomuto problému napomáhá. Pomoci může posilování svalstva zad - pravidelně cvičte těhotenské cvičení. Výborná je tzv. těhotenská masáž, která celou zatíženou oblast uvolní a částečněji prokrví. Je však nutné dělat ji odborně a v patřičných polohách.
Úklid koupelny a toalety
Tento druh úklidu tradičně zahrnuje použití chemických látek, jejichž výpary by nastávající maminky rozhodně neměly vdechovat. Úklid toalety a koupelny probíhá navíc v malých a špatně větraných prostorách, což koncentraci škodlivých látek ještě zhoršuje. Můžete si ale vytvořit své vlastní přírodní čističe s levnými přísadami jako ocet, citronová šťáva nebo soda.
Výměna záchodu kočky
Čištěním záchodu kočky se můžete vystavit riziku nákazy toxoplazmózy, parazitární infekce přenášené přes kočičí výkaly. Toto může být velmi nebezpečné pro plod. Pokud musíte tuto činnost nezbytně udělat, používejte rukavice a důkladně si poté umyjte ruce.
Věšení záclon a mytí oken
Tyto a další podobné úkoly, které vyžadují lezení na žebřík, židli nebo stůl, se stanou riskantní, jak vaše břicho poroste. Pád z výšky, byť jen např. židle může mít velmi zlé následky.
Praní prádla
Pokud vám váš lékař poradil, abyste nezvedala těžká břemena, buďte opatrná. Vyprané mokré prádlo může při naskládání do kýblu vážit i 20 kg. Vhodné je tedy zvolit postup po částech a nenosit kýbl zcela plný.
Těhotenství.cz, Foto: Pixmac