Přejít k hlavnímu obsahu

Sluníčko začíná úřadovat, pořiďte opalovací krém

Dítě na pláži

Teploty stoupají a sluneční paprsky vykouknou mezi mraky čím dál častěji. Po nekonečné zimě je to příjemné dětem i dospělým a všichni bez váhání nastaví kůži hřejivému slunku. Bez důkladné ochrany si ale koledujete o přímý zásah. 
 

Dvojí metr 

Pokožka dospělého jedince je pihovatá, s různým pigmentem, silná, hutná, místy hrubá a odolná, flíček sem a skvrnka tam. Mnozí mají tetování, jizvy po zraněních nebo stopy po opalování. Každá kůže je jiná a ukrývá v sobě odlišný příběh. Někdo o ni důkladně pečuje, další ji nechává žít svým vlastním životem. I opomíjená pokožka ale plní svou funkci, chrání a snese drsnější zacházení. 

U dětí je situace pochopitelně jiná. Stačí na ni sáhnout a hned pocítíte rozdíl. Je heboučká, jemná, bez pih, oděrek, hrubých struktur, světlá, žádné tečky ani popáleniny. Je tenčí, citlivější a zranitelnější. Je třeba ji chránit. A prvním krokem je pochopitelně opalovací krém. Plošné popálení od slunce je pro dětskou pokožku těžká zkouška. Nehledě na to, že to, co dospělému téměř neublíží, může být pro malé rošťáky fatální, bolestivé a vyžádá si dlouhodobou léčbu. 

Věk v hlavní roli

Děti do tří let věku by se přímému slunci měli vyhýbat. Nejde jen o záměrné opálení, ale i procházku, kdy slunce praží a cílí přímo na kůži. Kožní bariéry nejsou tak silné, aby se dokázaly i třeba jen zlomek času bránit. Pokud je ale pobyt venku nezbytně nutný, zaměřte se na následující trojici pravidel: 

  • Pokrývka hlavy

Může jít o letní klobouček nebo například šátek z mušelínu, kterým zakryjete vršek hlavy, část čela a hlavně uši. Mnoho lidí volí kšiltovku, ale je to jen částečná ochrana. Uši jsou stejně zranitelné jako rty a ke spálení stačí opravdu málo. 

  • Dlouhý rukáv

Může se to zdát kontraproduktivní, abyste dítěti odepřeli tílko bez rukávů, když venku pálí slunce a teploty šplhají vysoko nad třicet stupňů. Při volbě správného materiálu ale prcka ochráníte a zároveň nebude vystaveno přehřátí. Vyvarujte se umělých vláken a vybírejte mezi čistou bavlnou, gázovinou nebo lnem. Neméně důležitý je i střih. Dejte přednost volnějším střihům, aby mohla kůže volně dýchat. 

  • Opalovací krém

Existuje celá řada produktů přímo pro dětskou kůži, které přesně odpovídají potřebám těch nejmenších, jejich používání ale není nutné. Je to pochopitelně lepší varianta, ale i mazání klasickým krémem je dostačující. Důležitý je faktor. Neklesejte pod hodnotu 30 a mažte i ve dny, kdy slunce není ostré. Může se zdát, že jarní paprsky jen tak pošimrají na kůži, ale opak je pravdou. Jsou mnohem zrádnější než ty na vrcholu léta. 

U starších dětí předškolního a školního věku nejsou omezení tak přísná. Bohatě postačí, když se přímému slunci vyhnout v čas mezi 11. a 15. hodinou, kdy pálí a může na kůži způsobit bolestivé popáleniny. 

Se zpožděním 

Nenechte se zmást. Dětská kůže reaguje až po několika hodinách od spálení. Přímý zásah dostane kolem poledne a rudé linie a bolest se může projevit až u večeře po čtyřech nebo šesti hodinách. Pak už je na okamžitou pomoc samozřejmě pozdě. Pokožka je podrážděná, spálená a jejich integrita značně narušená. Jediné, co můžete udělat, je použití pečujícího krému nebo vyzkoušení některé z mnoha babských rad jako jsou studené obklady každých patnáct minut, potírání čerstvým tvarohem a přikládání studených brambor nebo plátků okurek na postižená místa. Vyvarujte se ale nadměrného sprchování (voda vysušuje), používání mýdel a sprchových gelů s parfemací. 

Myslete na to, že snědé typy s tmavými vlasy mají přirozenou ochranu v trvání kolem třičtvrtě hodiny. U dětí se tato hodnota pohybuje kolem pouhých pěti minut. Stačí tedy mžik a problém je na světě. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA