Až polovina rodičů vybírá autosedačku podle značky a vzhledu
Již téměř deset let ukládá zákon povinnost přepravovat dítě, které měří méně než 150 cm a váží méně než 36 kg, v autosedačce. Aby mohla být autosedačka považována za vhodnou a kvalitní, musí splnit několik požadavků na bezpečnost. Rozhodujícími kritérii jsou především věk a tělesné dispozice malého pasažéra. Za nimi následuje kompatibilita s typem vozu, splnění evropských bezpečnostních standardů a přítomnost klíčových prvků ochrany. Proto by zejména rodiče, kteří očekávají příchod prvního potomka, měli do výběru kvalitní autosedačky investovat důkladné úsilí a zjistit si co nejvíce informací. Celoevropská studie o přístupu rodičů k bezpečnosti dětí při přepravě, kterou zpracovala společnost Britax Römer, ovšem ukázala, že téměř polovina rodičů v Evropě se při volbě autosedačky řídí podle značky, vzhledu a kompatibility s podvozkem kočárku. Bezpečnost a slučitelnost s autem stojí až za nimi.
Kvalitní autosedačky zrcadlí váhu a výšku dětí
Při výběru autosedačky by rodiče měli postupovat systematicky. V první řadě je nezbytné určit, jaké autosedačky budou dítěti vyhovovat co do výšky a hmotnosti. Také přechod z jedné velikosti sedačky do druhé je záležitostí, jíž by rodiče měli věnovat dostatečnou pozornost. Z bezpečnostních důvodů by mělo dítě zůstat ve stávající autosedačce co nejdéle, dokud nepřekročí limit hmotnosti nebo nedosáhne hlavou na horní okraj sedačky. Důležitou vlastností je také pohodlí, proto by se rodiče měli zaměřit i na kvalitu polstrování. „Jedině autosedačky, které odpovídají fyziologii konkrétního věku a tělesných dispozic, zaručí dokonalou ochranu a pohodlí. Pro novorozence a děti s hmotností do 13 kilogramů se často používají autosedačky, které jsou součástí kombinovaných kočárků. Jsou lehké, maximálně přenosné a přizpůsobené dokonalé ochraně. Umisťují se proti směru jízdy, což je pro nejmenší děti nejbezpečnější variantou přepravy. Pro starší děti jsou vhodné autosedačky, které zůstávají upevněné v autě. Tyto sedačky jsou větší a těžší a umožňují instalaci ve směru jízdy,” vysvětluje Lukáš Fiala, prodejce autosedaček. Sedačka by také měla vyhovovat evropské bezpečnostní normě ECE R44/04, ty nejlepší z nich jsou navíc ověřeny bezpečnostními hodnoceními a certifikáty mezinárodních testovacích organizací. Rozhodující je také technická a tvarová kompatibilita s vozem, do něhož bude sedačka umístěna. Po instalaci by zároveň měly zůstat funkční všechny bezpečnostní prvky.
Moderní technologie zvyšují bezpečnost a zjednodušují montáž
V oblasti bezpečnosti se výroba dětských autosedaček vyvíjí rapidním tempem. Dnes mají rodiče na výběr velkou řadu produktů, které jsou vybaveny těmi nejlepšími technologickými inovacemi, jež zvyšují ochranu dítěte při jízdě autem. Proměnou procházejí například bezpečnostní pásy. „Sedačky nejvyšší kvality využívají pětibodový systém pásů, které výrazně snižují energii, která na dítě působí při havárii. Odklání ji totiž do pěti samostatných bodů kontaktu se sedačkou. Tento systém zároveň nejlépe zabraňuje vymrštění a funguje jako ochranná ulita během různých typů nehod,” uvádí Lukáš Fiala. Součástí tohoto systému může být i takzvaná ATS technologie pro aktivní napínání pásu, která rodiče pomocí světelných a zvukových signálů informuje, že je dítě zcela zcela správně upoutáno. Populárním prostředkem je také systém ISOFIX, který reaguje na znepokojivé množství nesprávně připevněných autosedaček k vozu. Jedná se o pevný spojovací systém s upevňovacími body, pomocí něhož mohou rodiče sedačku bezpečně a správně nainstalovat. Před bočním nárazem chrání systém D-SIP, který zkracuje pohyb dítěte a odvádí navýšenou energii pryč od něj, při čelním nárazu zase působí dvoustupňově stlačené podušky XP-PAD, které oproti běžným bezpečnostním pásům snižují sílu, která působí na krk dítěte, až o 30 %.
Foto: Britax, Těhotenství.cz