Bazalka v těhotenství
Bazalka je z hlediska nutričních hodnot dobrým zdrojem vitaminu A (především b-karotenu), vitaminu C, hořčíku, draslíku, zinku, mědi a manganu. Bazalka je také plná železa, které je důležité pro udržení energetické hladiny, dodává tak tělu těhotné sílu.
V případě nedostatku železa u těhotné, se může ve druhé polovině těhotenství projevit i anémie. Vápník je zase nezbytný pro zdravé kosti a zuby. Další velmi podstatnou složkou, kterou bazalka obsahuje je kyselina listová. Kyselina listová je pro zdraví důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období otěhotnění. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, respektive její přeměněné formy tzv. folátů, znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu.
Některé zdroje uvádějí, že bazalka není v těhotenství vhodná, či je dokonce nebezpečná. Je třeba ale vzít na vědomí, že v některých výrobcích nebo medicínách lze najít bazalku v koncentrované podobě – zde opravdu není užívání takového produktu v těhotenství vhodné. Není prokázáno, že by doplnění několika drobných lístků bazalky např. do salátu bylo nějak závadné nebo škodlivé. Naopak se bazalka v těhotenství doporučuje jako super-potravina, obsahující důležité složky.
Bazalka nádherně voní a skvěle chutná v zeleninových salátech, nejlepší je samozřejmě čerstvá. Koupit bazalku kdykoli po celý rok, by neměl být problém. Čerstvá bazalka má ve srovnání se sušenou výraznější aroma. Lístky čerstvé bazalky mají být sytě zelené bez tmavých nebo zažloutlých míst. Čerstvá bazalka se nejlépe uchová zabalená ve vlhké papírové utěrce v lednici. Může se také zmrazit vcelku nebo nasekaná uzavřená ve vzduchotěsném obalu. Další možností je zmrazit bazalku v miskách na tvorbu ledu přelitou vodou nebo vývarem. Sušenou bazalku se doporučuje uchovávat v pevně uzavřených skleněných nádobách v chladném, suchém a tmavém místě po dobu max. šesti měsíců.