Při břišním dýchání dochází k mohutnému prokrvení bříška a tudíž i dělohy. Znamená to, že vaše miminko se cítí velice dobře. Je mu teplo a má pocit bezpečí. Někdy na tuto skutečnost může reagovat intenzivnějšími pohyby, naopak některé tento stav ukolébá do klidu. Každopádně je to metoda, která má veliký vliv i na vás, protože vy se při břišním dýchání můžete více koncentrovat, uvolnit a uklidnit.
Položte se na záda, tak vám tato technika půjde na začátku lépe. Pak je možné dýchat v jakékoliv poloze. Položte si ruce na bříško a úplně se uvolněte. Zavřete oči.
Maximálně se nadechněte, ale veškerý vzduch natlačte do bříška. Hrudní kost ani klíční kosti se vám vůbec nezvedají. V tomto nádechu setrvejte chvilku a pak pomalu vydechněte. Ve výdechu zůstaňte o něco déle než v nádechu.
Pozor! Hned na začátku vám to asi nepůjde. Ale jestli vytrváte, za chvilku se vám to podaří. Tato technika je důležitá a často ji můžete použít jak v těhotenství, tak také při porodu.
Tuto metodu dýchání můžete provádět každý den, v kteroukoliv hodinu a v různých polohách. Měla by přispět k vaší lepší kondici a uklidnění během celodenního shonu. Dále tuto metodu využijete při začátku I. doby porodní, kdy ještě stahy dělohy nejsou tak časté a silné a nenutí vás k tlačení. Břišní dýchání má v této chvíli vliv právě na prokrvení břišní dutiny a tím její proteplení. Pocit stahů a s tím spojený pocit bolesti se velice zmírní, někdy dokonce i vymizí.
Metoda má významný vliv i na léčbu obstipace (zácpy) - mohou ji používat i muži, neboť toto dýchání skutečně problém zácpy výrazně řeší. V tomto případě břišní dýchání provádějte v posteli, každé ráno ještě než vstanete, jen jak se probudíte. Dýchejte asi 5 minut a pak vstaňte a pokračujte v běžném ranním režimu. Během 14 dní byste si měla vytvořit tzv. rituál, který vám zabezpečí snadnější vyprazdňování každé ráno (samozřejmě za předpokladu, že zopakujete břišní dýchání).