Přejít k hlavnímu obsahu

Preeklampsie

Preklampsie neboli EPH gestóza je stav, který si vyžaduje nutnou a opa­kovanou hospitalizaci, kvůli laboratorním testům a nasazení účinné terapie, aby se zabránilo vyústění do velmi nebezpečného stavu - eklampsie. Příznaky této poruchy jsou edémy, Proteinurie a hypertenze. Pokud se u těhotné ve III. trimestru objeví všechny 3 příznaky svědčící pro funkční poruchy v oblasti cév a ledvin, mluvíme o preeklampsii.

Edém

Otok, retence tekutin, tzn. hromadění tekutiny v buňkách, tkáních a cévách oběhového systému. Prvními příznaky jsou oteklé nárty a kotníky, nárůst hmotnosti. Objevuje se často ve II. polovině těhotenství. Otoky jsou způsobené vysokou hladinou estrogenu, tvořeného placentou. Vaším varovným signálem budou otoky po ránu, například v oblasti obličeje, rukou a kolen. V tomto pří­padě navštivte ihned vašeho gynekologa. Vezměte s sebou ranní moč.

Proteinurie

Bílkovina v moči. Je důsledkem zvýšené prostupnosti kapilár v ledvinových glomerulech. Pro léčbu je nutné zvážit stupeň závažnosti a denní ztráty bílko­vin moči. Často bývá doprovázena hypertenzí (vysoký krevní tlak).

Hypertenze

Vysoký tlak krevní (TK). Je nejčastějším příznakem pozdní gestózy. Krevní tlak by se měl měřit minimálně po 5 minutách klidu a závažnost lze posoudit na základě znalostí hodnot TK před otěhotněním. Za lehkou hypertenzi lze pokládat hodnoty kolem 140/90 torru, přičemž větší důležitost má spodní (diastolický - žilní) tlak než horní (systolický - tepenný). Za těžký stav lze považo­vat hodnoty nad 160/110 torru.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA