Přejít k hlavnímu obsahu

Oslabená imunita v těhotenství

Oslabená imunita v těhotenství

Chřipka, nachlazení či jiná nežádoucí virová onemocnění jsou strašákem každé ženy, která se snaží o miminko nebo už těhotná je. Pokud totiž žena otěhotnění, plné fungování jejího imunitního systému je obvykle automaticky potlačeno, aby tělo nevyhodnotilo embryo jako „nežádoucí“ a nedošlo tak k potratu. A proto může být organismus náchylnější k onemocnění. Co to tedy může pro nastávající matky znamenat? Zvyšují se pro ni nějaká rizika při oslabené imunitě? To jsou časté dotazy, které si ženy kladou. MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka kliniky reprodukční medicíny a preimplantační genetické diagnostiky Repromeda, přináší odpovědi na ty nejčastější.

Jak se bezpečně vypořádat s nachlazením před početím?

Ať už se snažíte o miminko přirozenou cestou, nebo máte v plánu podstoupit IVF léčbu, důležité je organismus před možnou nákazou obrnit. Při vyšším výskytu respiračních onemocnění můžeme imunitu v první řadě posílit prostřednictvím zdravé stravy a vitamínů. Nápomocný je zejména vitamín C, který je současně pro těhotné naprosto bezpečný ­– jeho nejvyšší koncentrace je v černém rybízu, brokolici nebo červené paprice, velice bohatý je na něj ale také šípkový čaj. Navíc získáte ale i další benefity. „Strava bohatá na vitamíny a minerály ženu nejen chrání před možným onemocněním, ale dokáže současně její plodnost i přirozeně povzbudit. Pro posílení imunity je vhodné zařadit jídla složená ze surovin, které byly minimálně upravovány a zpracovávány a obsahují tak nejvíce zdraví prospěšných látek. Posílit imunitu lze i prostřednictvím potravinových doplňků. V takovém případě se ale určitě při plánovaném těhotenství vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Pokud i přes všechna preventivní opatření onemocníte, je vhodné zařadit zahřívací potraviny a bylinky. Zázvorový čaj nebo čaj s medem a skořicí mají protizánětlivé účinky a organismus skvěle prohřejí. Jsou navíc stejně jako vitamin C vhodné i pro ženy, které plánují otěhotnět. Předepsání antibiotik nemá při nachlazení opodstatnění, protože se jedná o virovou infekci, která antibiotiky léčit nelze.

Jak bojovat s nemocí v těhotenství?

Pokud jste těhotná, je třeba užívání všech preparátů přizpůsobit vašemu stavu a konzultovat jej s lékařem nebo lékárníkem. S prohřívacími ingrediencemi i bylinkami musíte nakládat opatrněji a neužívat je ve velkém množství. Často dochází také k obavám, zda nachlazení nemůže ublížit nenarozenému dítěti. Naštěstí není důvod panikařit. Pokud se potýkáte pouze s běžným onemocněním horních cest dýchacích, o vývoj plodu se rozhodně bát nemusíte. „I přestože se žena cítí slabá, tělo se postará jak o boj s nemocí, tak o ochranu embrya. Důležité je ale takový stav nepodcenit, odpočívat a především kontrolovat tělesnou teplotu, protože vysoká horečka už dítěti ublížit může. Pokud tedy u těhotné propukne pravá chřipka a objeví se zvýšená teplota, je důležité vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. na možné komplikace.

Důležité je v těhotenství nemoci nepřecházet a dopřát si klid. Od nepříjemných projevů nachlazení si můžeme pomoci i přírodní cestou. Mořská voda ve spreji zabírá na ucpaný nos. Na bolest v krku a kašel zase kloktání slané vody nebo med. Vincentku můžeme navíc i popíjet, díky ní totiž do těla navrátíme potřebné minerální látky. Nárazově je také možné užít paracetamol, ibuprofen se naopak nedoporučuje. Ženy musí především pamatovat na to, že v prvních dvanácti týdnech se dítěti vyvíjejí všechny životně důležité orgány a proto by všechna léčiva měla být i v rané fázi těhotenství užívána s rozvahou.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku