Co je rozpustná vláknina?
Má schopnost na sebe vázat vodu, při trávení bobtná. Jak pomůže maminkám, které chtějí po porodu hubnout? Jednoduše, pomáhá zpomalovat vstřebávání přijatých sacharidů a zvyšuje pocit nasycení. Je tedy skvělý pomocník při snaze zhubnout kila nabraná v těhotenství. Dále reguluje cholesterol, zlepšuje trávení a imunitu. Funguje jako prebiotikum. Rozpustnou vlákninu najdeme v luštěninách, zelenině, ovoci, bramborách či ovesných vločkách.
A co nerozpustná vláknina?
Zde zdůrazníme význam v prevenci rakoviny střev, zmírňuje zácpu v těhotenství, naředí obsah ve střevech a urychlí průchod. Takže toxické produkty tolik neškodí. Nerozpustnou vlákninu najdeme hlavně v hnědé rýži, v celozrnných těstovinách a v některém ovoci a zelenině.
Doporučení
- Problém může způsobit nejen její nedostatek, ale také nadbytek.
- Zvyšujte příjem vlákniny v jídelníčku opatrně, pokud jste doposud moc vlákniny nekonzumovali nebo jen v malém množství.
- Dejte si pozor na vyšší příjem tekutin, který umožní lepší průchod trávením.
- Nedávejte přednost obohaceným potravinám, ale určitě těm přirozeným.
- Omezte příjem vlákniny v posledních dvou hodinách před tréninkem i po něm.
- Skvělým řešením je posunutí dávky vlákniny do pozdější části dne.
Kde bychom vlákninu hledat neměli?
Ve vajíčkách, v mléčných výrobcích nebo masu. Ani z bílého pečiva, to se doporučuje vyměnit za jejich celozrnné kolegy.
K doporučenému množství uvedeme hodnotu 35 g vlákniny denně, tuto hodnotu získáte například tím, že do jídelníčku zapojíte 400 až 500 g zeleniny. Je jedno, jestli tepelně upravenou nebo v syrovém stavu.Nadměrné množství může způsobit zažívací potíže, zhoršuje se vstřebávání některých minerálu, dokonce může ovlivnit účinnost léků předepsaných lékařem.
Zařaďte do svého těhotenského jídelníčku vlákninu a pozorujte na sobě zdravotní i fyzické zlepšení.