Přejít k hlavnímu obsahu

Budit miminko na krmení? Ano nebo ne?

Krmení

Jídlo každé tři hodiny. Tečka. Přes to nejede vlak. Nebo je to jinak? Každý rodič na to má jiný názor, stejně tak pediatr. V základu by to tak mělo být, ale celou situaci ovlivňuje spousta faktorů. A tak může být každý den vlastně jiný.  

Klid, pohoda, jazz 

Děti jsou velmi rozdílné. Některé miminka jsou spavá, klidná a usměvavá, jiná se prvními měsíci života doslova prokřičí a propláčou. To může poměrně dost narušit vzájemnou důvěru s rodiči a rozkolísat dynamiku rodinné pohody.  

Existují případy, kdy i dvouměsíční děti prospí celou noc, například od posledního krmení kolem deváté večerní do páté ráno. To je velký úspěch. Pak jsou tu ale takové děti, co se budí na jídlo nebo pomazlení každé tři hodiny ještě ve dvou letech a nenechají rodiče prospat ani jednu jedinou noc. To musí být velmi náročné fyzicky i psychicky. Pokud miminko spí a právě spánek přehluší potřebu jídla, nemá smysl dítě budit. Je jasné, čemu jeho tělo, které u děti funguje hodně intuitivně a reaguje na to, co organismus skutečně chce a potřebuje, dává přednost. Pokud to na krev potlačíte, můžete u miminka rozkolísat cirkadiánní rytmus a narušit plynulost jednotlivých procesů.  

Výjimky existují  

Každý rodič by ale měl reagovat ke spokojenosti všech zůčastněných. Pokud jste tedy zvyklí, že dítě spí celou noc a najednou se začne budit a dožadovat jídla .. nebo je to tak od začátku, měli byste režim přizpůsobit.  

Drobek 

Váha, se kterou děti narozené s nižší porodní váhou odcházejí z porodnice, se pohybuje kolem rovných dvou kilogramů. A je potřeba, aby miminka to manko co nejrychleji dohnala. Nechat spát dítě celou noc - i v případě, že to zvládá - není dobrý nápad. Proč? To je logické. Přišlo by tak o dávku jídla/mléka, která mu pomůže v růstu a vývoji. Je to sice nekomfortní, ale alespoň po dobu pár měsíců nezbytné. Většinou do doby příkrmů, které přicházejí kolem šestého měsíce. O každém kroku se v takovém případě poraďte s pediatrem, který mrkne na to, jak ke snížené počáteční váze miminko prospívá. Některým dětem trvá i tři nebo čtyři roky, aby své vrstevníky váhou a délkou dohnaly.  

Strachy a děsy 

Může se stát, že dítě spává celou noc, ale zničehonic se začne budit. Několikrát za noc. Jste z toho rozčarovaní. Mohou za to ale noční můry, děsy a uvědomění si, že v té šatní skříni může být nějaká příšera. To vyvolá miminka a menší děti ze spánku co pár hodin. Právě v ten moment přichází na řadu dávka mléka. Dítě tím uklidníte a dáte mu pocit pohody a nasycení. V kombinaci s rodičovskou náručí a pohádkou je to ten nejlepší uspávací manévr.  

Nemoc 

Nachlazení, bolest v krku, nafouknuté bříško, osypky. To všechno je pro miminka značně nekomfortní. Pokud dítě kvůli nepohodlí jídlo vysloveně neodmítá (některé z nich trpí nevolnostmi), využijte pravidelné buzení na přeměření teploty a zkontrolování zdravotního stavu na jídlo. Nemusí to být velké porce, ale menší dávka mléka miminko zklidní a dodá mu potřebnou a pravidelnou energie na překonání zdravotních neduhů.  

Nové prostředí 

Stěhovali jste se? Přesunuli jste menší dítě do vlastního pokoje? Začali jste chodit na plavání nebo na miminkovské cvičení? To všechno je pro děti nové a fyzicky i psychicky náročné. Pokud si tedy uprostřed noci řeknou o přídavek mléka, není důvod mu ho odpírat. Je to je pro klid v duši a tento stav - nebylo-li miminko na takový postup zvyklé od začátku - bude trvat jen pár dní.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA