Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zvládnout rozchod

Rozchod

Trpíte rozchodem? Bojíte se, že budete nepřiměřeně dlouho cítit bolest? Změřte se na klíčové body rozchodu, abyste co nejlépe zvládli rozchod. Více o problematice vám prozradí Karel Chába, partnerský poradce z organizace Partnerské vztahy.

 

Na zvládnutí rozchodu je třeba čas, netlačte na sebe

Nejprve si řekněme, že je nutné velmi dobře rozlišovat mezi přáním a tím, co je v lidské psychice možné. Naučíte-li se to, budete mít větší šanci zvládnout rozchod rychleji. Co se tím myslí? Někteří lidé se k vlastní psychice chovají tak, jako by vše mohli ovládat vůlí a rozumem. Je přirozené, že když po rozchodu trpíte, chtěli byste se z něj dostat co nejdříve. To nikomu nelze vyčítat. Lidská psychika se ale potřebuje hojit stejně jako fyzické tělo: máte-li zranění, hojí se někdy dny, někdy týdny, někdy dokonce měsíce. Stejně tak je tomu s lidskou psychikou.

Proto na sebe netlačte s nereálnými přáními typu „do týdne mi bude dobře, pak už nebudu nic cítit“. Čím více totiž budete popírat, že jste se s druhým rozešli, že to bolí a že se s tím budete muset naučit žít, tím více prodlužujete dobu, po kterou budete trpět. Anebo to možná popřete docela dobře a úspěšně, otázkou nicméně je, zda to na povrch nevyjde později, v souvislosti s problémem, s nímž byste si to možná vůbec nespojovali.

Proč rozchodem trpíme? Klesá naše sebe hodnota

Důvod, proč po rozchodu trpíme, je ten, že vztahy zásadně souvisí s city a naší hodnotou. Když si najdeme někoho, s kým je nám dobře, působí to pozitivně mimo jiné i na naši sebe hodnotu. Proto když se s partnerem rozejdeme, naše sebe hodnota v nějaké míře utrpí. Je to naprosto přirozené a stejné jako s nemocemi: když máte chřipku, jste silně oslabeni, tělo trpí a někteří lidé mají problém vystoupat byť i jen patro do schodů.

V okamžiku, kdy se s druhým rozejdeme, jsme také oslabeni, tentokrát však na své hodnotě. Na hlubokých úrovních lidské mysli probíhá odpoutávání se od partnera. S protějškem jsme byli na psychické úrovni provázáni možná až natolik, že by se dalo říci, že po rozchodu část z nás s partnerem odchází nebo umírá a my ji musíme odtruchlit a pomyslně pohřbít. Teprve až když se vyrovnáme se ztrátou z rozchodu, můžeme se zase cítit normálně. I proto někteří lidé doslova řeknou, že je rozchod bolí až fyzicky.

Přerušte kontakt s ex, s rozchodem se vyrovnáte snáz

Chcete-li zvládnout rozchod, je dalším klíčovým bodem (pokud je to alespoň trochu možné) nulový kontakt s bývalým partnerem, a to z důvodu, který jsme si právě popsali. Je důležité, abyste se na všech úrovních snažili žít tak, že ex partnera už nemůžete psychicky „používat“ k tomu, abyste se cítili sebevědomě, aby vás podporoval, doplňoval, zastupoval a tak dále. Abyste se co nejdříve smířili s tím, že budete muset žít bez druhého, je zásadní nulový kontakt. Pokud byste si ho jakkoliv pustili k tělu třeba jen tím, že byste si občas zavolali nebo napsali, dobu trvání svého problému tím jen prodlužujete.

Máte-li spolu děti, v nulovém kontaktu spolu přirozeně být nemůžete. V tom případě vám doporučuji, abyste si nastavili opravdu velmi přísná pravidla a mluvili spolu výhradně o dětech, a to jen v míře, ve které je to nezbytně nutné. Nic víc s partnerem neřešte. Pokud byste se na něj obraceli třeba v případě, že potřebujete pomoc, podporu nebo doplnění, nebudete se od něj moci odpoutat.

Samotou bolest z rozchodu nerozchodíte

Další důležitá věc pro zvládnutí rozchodu je dobrý plán na to, jak se co nejvíce zaměstnat. Nejhorší je, když se lidé po rozchodu (zvlášť pak ti, kteří nemají děti) zavřou sami doma. Nedělejte to, mějte aktivity. Kromě toho, že pracujete, snažte se také sportovat, socializovat a řešte rozchod tím, že budete posilovat svoje sebevědomí. Toho můžete docílit už jen tak, že se nenecháte jen tak zviklat negativními pocity, které se vás snaží ovládnout.

Je přirozené, že rozchod vás bude tlačit do toho, že se budete cítit nejen velmi nesebevědomí, ale budete mít také pocit, že nic nemá smysl, že se vám do ničeho nechce. A právě proto je důležité, abyste tomu nepodléhali a pokusili se svou situaci řešit tím, že budete společensky, sportovně i mentálně aktivní. Nehledejte v tom zábavu a nečekejte, že to bude stejně příjemné, jako když jste tyto činnosti dělali s bývalým partnerem. Hledejte v tom hlavně sebeposílení.

Po rozchodu se to neprojeví tím, že by vás aktivity okamžitě bavily nebo byste měli ihned pocit, že jste silnější, to bohužel opravdu není možné. Rozchod bude nějakou dobu bolet a smyslem plánování a snahy být aktivní je nepropadat se v nejhorším období po rozchodu do psychických stavů, ze kterých by se vám jen těžko dostávalo.

https://www.youtube.com/watch?v=xo_M_N6RMLc&t=4s

Vezměte si na pomoc přátele

Pro případ, že by vám bylo hodně zle a vy byste proto měli tendenci svému bývalému partnerovi psát nebo volat a žádat ho o pomoc, doporučuji, abyste se dohodli s dobrým přítelem nebo s někým z blízkých. Dohodněte si, že když bude třeba, zavoláte jim a oni vám poslouží jako vrba, které se můžete bez obav svěřit.

Je opravdu klíčové, abyste si toto dohodli předem: spousta lidí, s nimiž rozchod řeším v poradně, přiznává, že s nikým dohodnutí nejsou a že když to na ně „přijde“, snaží se to zvládnout sami. Máte-li ale blízkého člověka, kterému na vás záleží a který vám přislíbí svou pomoc, je to zásadní pro překlenutí pocitu, že svými starostmi druhé jen obtěžujete.

Chcete-li se dozvědět více o rozchodech a o tom, jak se s nimi vyrovnat, prostudujte si články pod odkazem Rozvod a rozchod. Dáte přednost osobní radě ohledně toho, jak se z rozchodu co nejrychleji a nejlépe dostat? Neváhejte mě kontaktovat, rád vám pomůžu prostřednictvím některé z konzultací, které nabízím.

autor: www.tehotenstvi.cz | Karel Chába, partnerský poradce

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA