Přejít k hlavnímu obsahu

Když se dítě svléká z kůže jako had

Miminko

Dítě se neustále vyvíjí a mění a tomu odpovídají i reakce těla. Loupající se kůže ale patří k těm, které vzbuzují největší pochybnosti. Je to v pořádku? Mám zaběhnout k pediatrovi? Nebolí ho to? Příčiny mohou být různé, ale ta nejčastější je spíš jen k pousmání. 
 

Péče od základů 

Dětská pokožka je jemná, velice snadno se poraní, je citlivá na doteky i okolní změny, nepříjemné materiály, parfémovanou kosmetiku i nevybíravé zacházení a teplotní šoky. Je třeba o ni pečovat, aby se předešlo oděrkám, vysušení, zarudnutí, ekzémům, šupinatění a svědění. Naprostý základ představuje vhodně zvolený krém. Ten by měl být hydratační, z ryze přírodních surovin a bez vtíravé vůně. Ideální volbou jsou rostlinná másla. Poslední měsíce hraje prim především bambucké nebo konopné. Obě dodávají dětské pokožce všechny důležité nutrienty, pronikají i do spodních vrstev a jemná vůně dítě uklidňuje. Stačí mazat jednou denně po koupeli, kdy je kůže vláčná a skvěle vsaje všechny složky krému. 

Něco je špatně 

Ale pak se to stane. Zadíváte se na ruce nebo chodidla svého dítěte a zhrozíte se. Loupe se. Kusy kůže jsou všude. Není třeba propadat panice, neudělaly jste nic špatně. V drtivé většině případů jde totiž o zcela přirozený proces, kdy musí stará a “nepadnoucí” kůže pryč. Dítě se totiž dostalo do období, kdy se růst značně urychlil a pokožka i přes svou elastičnost nestíhá reagovat. A tak praská a odlupuje se. Je to sice nevzhledné, ale děti nepociťují bolest ani nepříjemné pnutí. Nová vrstva je jemně začervenalá, ale během pár dnů se zocelí a zesílí. Jen v tu přechodnou dobu je dobré chránit dítě před poraněním. Kůže je totiž mnohem tenčí a oděrky by se o to hůře hojily. 

Pokud máte z odlupující se kůže nedobrý pocit, stačí se k dítěti posadit a zbytky odstřihnout. Nepřibližujte se až k tělu, abyste nezasáhly do míst, kde se tvoří nová vrstva. Při manipulaci v těchto místech by dítě mohlo pocítit bolest. Odtrhnutí prsty se může zdát jako mírumilovnější metoda, ale opak je pravdou. Tah ruky a vyvíjený tlak způsobují napínání citlivé kůže, ta je namáhaná a snadno se naruší. Ošetřenou pokožku (i tu se zbytky kůže, pokud se vám do odstraňování přebytků nechce) stačí namazat krémem a navléknout ponožky a rukavice, které zajistí její dostatečnou regeneraci. Pokud tak učiníte před odchodem do postele, bude mít tělo několik hodin na zklidnění. 

Tato drobná komplikace časem odezní. Jakmile se růst zase ustálí, kůže bude reagovat na tělesné změny a s odlupováním bude během pár týdnů konec. Není třeba se hned znepokojovat. Jen pro jistotu ošetřujte zbytky tak, aby o ně dítě nezadrhlo a nezpůsobilo si zranění. A po očku sledujte plynulost růstu, aby nedocházelo k výkyvům. 

Bez komplikací to nejde 

Žádnou anomálii nelze bagatelizovat, a tak i nadměrné odlupování kůže může značit o něco vážnější problém než jen neúměrnou reakci na růst. 

Než přejdeme k nemocem a zdravotním potížím, je třeba zkontrolovat správnou velikost ponožek a bot. Nepadnoucí tvar totiž může způsobovat hrnutí látky nebo “cestování nohy v botě”, tření chodidla a nadměrnou zátěž pro kůži. Odlupování kůže způsobuje i dlouhodobé vystavení chladu nebo naopak pravidelné pocení. 

Pokud se ale problémy objevují mimo chodidel i na dlaních, na prstech rukou nebo jinde na těle, bude příčina pravděpodobně jinde. Může jít o počáteční stadium atopického ekzému nebo plísně. Návštěva dětského lékaře je tak nezbytná. Samoléčba by mohla stav ještě zhoršit a zesílit projevy nemoci. V mezičase můžete mazat obyčejným sádlem. Pro dětskou pokožku je to nejpřirozenější tuk, který pronikne skutečně hluboko, skvěle ji vyživí a nedráždí. 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA