Přejít k hlavnímu obsahu

Postrach nad postrachy: laryngomalacie

Novorozenec

Každý doufá, že se narodí miminko, svět zachvátí pocit štěstí a radosti, všude jen úsměvy, radost, pohoda. Někdy je to ale složitější. Třeba ve chvíli, kdy se dítě sotva nadechne a zůstane v péči lékařů “prošpikované” kanylami.  

Velká neznámá  

Není divu, že netušíte, o co se jedná. Laryngomalacie totiž nepatří mezi časté komplikace. Přesto ale dětí, které se musí první měsíce a někdy i roky hodně snažit, přibývá. Příčina neznámá. Odborníci se ale přiklánějí ke genetickému dědictví. Jde o vrozenou a testy během těhotenství těžko odhalitelnou vadu, která se projeví hned při prvním nádechu miminka na světě. Stačí jedno nasátí vzduchu a je jasné, že je něco špatně. A tak místo bondingu a prvního propletení prstů putuje dítě na specializované oddělení, kde se zjišťuje, jak vážný stav je. Diagnóza se postupně upravuje, jen zhruba každý desátý novorozenec má vážné potíže, ale v začátku se nesmí nic podcenit.  

Diagnóza zahrnuje několik kroků. Vše začíná detailní anamnézou, kde vzniknou pochyby. Následuje flexibilní fiberoptická laryngoskopie prováděná u otolaryngologa. Do nosu miminka se zasune miniaturní kamera, která zajistí co nejpřesnější diagnostiku.  

Už ze samotného názvu - laryngomalacie - je jasné, že jde o komplikace spojené s hrtanem (larynx), což je nepárový orgán a součást dýchacího ústrojí. Je zodpovědný za průchod vzduchu do průdušnice a plic. Představit si ho můžete jako zhruba šest centimetrů dlouhou  trubici vystlanou drobnými chrupavkami. A právě těch se laryngomalacie týká. Jsou měkké a není v jejich silách udržet hrtan a celé ústrojí na místě a v poloze, která je pro správné proudění vzduchu nezbytná.  

Praxe vypadá následovně: Pacient se snaží nadechnout - je to přirozený reflex pro všechny živé organismy - ale nedostatečně pevná hrtanová záklopka (epiglottis) uzavírá dýchací cesty, čímž dochází k jejich výraznému zúžení, dušnosti a chrčivému nebo hvízdavému zvuku (stridoru) při výdechu i nádech. Miminko se rychle vyčerpá, po chvíli může být dýchání dokonce bolestivé.   

Závažnost laryngomalacie se dělí do třech kategorií:  

  • Lehká forma - nemoc se projevuje jen mírným a občasným chrčením při dýchání (stridor), pacienta ale více neomezuje, jen při stresu, vyčerpání nebo teplotních šocích může pociťovat dočasné zhoršení stavu   
  • Střední forma - chrčení při dýchání je konstantní (stále dítě příliš neomezuje) a téměř neustává a přidávají se další potíže, jako jsou problémy s přibýváním na váze, časté říhání, přidýchávání, kašel, zvracení  
  • Těžká forma - stridor je silný a bez ustání, dítě má zrychlený dech (může dokonce i vynechávat), trpí na cyanotické epizody, záchvaty a hypoxii, neprospívá, hubne  

Jak postupovat?  

Jsou-li potíže mírné, dají se většinou zvládnout v domácích podmínkách. Je třeba dítě neustále sledovat a dohlížet na to, jak dýchá, jak pracuje s nasáváním vzduchu a celkovou energií. Každý výkyv může způsobit zdravotní problémy. Problematické mohou být i příliš divoké emoce, jako je smích nebo pláč, hysterie a vztekání, kdy se vzduchu často nedostává (a děti s ním navíc neumí zatím pracovat). Základem je udržet dítě v klidu a naučit ho soustředěně dýchat, polykat a jíst. Pokud se objevuje reflux a s ním spojená zdravotní omezení, lékař předepisuje léky na jejich potlačení. I to vede ke zlepšení laryngomalacie, protože ústrojí nic nedráždí, hrtan není pod tlakem a chrupavky mohou růst a sílit.  

V drtivé většině případů do roka a půl až dvou let dojde ke zlepšení stavu, hrtanové chrupavky se vyvinou do takového stavu, kdy potíže z velké části samy odezní a dítě prvotní zdravotní komplikace už nijak neomezují. Stále je ale třeba pacienta sledovat.  

Zhruba každé desáté dítě má ale tak vážné potíže, že je nutné podstoupit operaci - supraglottoplastiku. Zákrok se provádí v celkové anestezii a uvolňují se při něm aryepiglottické záhyby a odstraňují nadbytečné tkáně, které zhoršují dýchání. Může to znít děsivě, ale statistiky hovoří jasně. Jde o proces s vysokou úspěšností a velmi dobrými výsledky (zkvalitnění života). Kontraindikací mohou být snad jen neurologické problémy, které snižují účinnost zákroku.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA