Přejít k hlavnímu obsahu

Manuál pro muže u porodu: co (ne)dělat? 

Otec u porodu

Být, či nebýt u porodu? O to už tu dávno neběží. Řada otců ve 21. století migrovala z čekáren rovnou na sál za svou rodičkou. Během posledních týdnů těhotenství tak v mysli mužů krouží nové otázky: jaká je moje role při porodu? A jakých chyb bych se měl vyvarovat?

Jak zajistit partnerce na sále podporu a nezhroutit se přitom? 

Studie odhalily, že mnoho tatínků si přeje pomáhat své ženě při příchodu miminka na svět. Ovšem jen hrstka z nich se cítí na to převzít fyzickou i psychickou podporu partnerky do vlastních rukou.

Pánům, kterým schází kuráž, přinášíme uklidňující novinu: můžete vykonávat řadu snadnějších úkolů, které jsou rodičce k užitku. Navíc samy ženy se shodují, že smyslem otce na porodním sále je především povzbuzování. Snahu o řízení celého procesu vnímají jako mnohem méně důležitou. 

Jakou úlohu může zastávat tatínek u porodu partnerky? 

Není tajemstvím, že až 30 procent žen očekává od svého partnera aktivní podporu během porodu. Úkolem partnerské dvojice je předem se dohodnout na formě a rozsahu této pomoci. Nebojte se sdělit si vzájemně svá očekávání i vyjasnit hranice. Vaše snahy mají směřovat k dosažení konsenzu. 

Existuje řada rolí, při nichž může být budoucí otec ženě u porodu nápomocen. Základním kamenem pro podporu při porodu je volba a dodržování takového způsobu chování, který vede ke spokojenosti na obou stranách. 

Vezměte na sebe roli porodního kouče 

Role šitá na míru pro tatínky, kteří se nebojí během porodu přiložit ruku k dílu. Přijetí výzvy být partnerce maximálně užitečný znamená poskytovat jí oporu během kontrakcí i relaxace. 

Zásadní úlohu muž zastává také v kontrole plnění porodního plánu. Lékaři pravděpodobně budou navrhovat ženě určité procedury. Kvůli snížené soustředěnosti rodičky musí právě budoucí tatínek zastupovat její vůli. Je také potřeba odhadnout, kdy nastal nečekaný vývoj situace, a je tedy vhodné odchýlit se od plánu a improvizovat.  

Abyste zůstali v obraze, nechávejte si od lékařů vysvětlit, proč přistupují zrovna k těmto zákrokům. Informace následně ve srozumitelné formě a s klidem předáte rodičce. 

Znalosti nabyté v předporodních kurzech či přímo v porodnici využijete pro volbu vhodného jednání a poskytování rad v každé fázi porodu. Připomeňte partnerce úlevové metody a dechová cvičení. 

Hodiny strávené vzděláváním se v oblasti těhotenství a mateřství přijdou vhod i vám: jelikož víte, co v dalších chvílích očekávat, jen stěží vás přepadne panika. 

Na vašich bedrech navíc spočívá úkol jednat jako prostředník mezi rodící ženou a ošetřujícím personálem. Podpořte její požadavky, od provedení CTG přes využití aromaterapie až po podání analgetik. 

Když přijdou kontrakce

Při samotných kontrakcích mobilizujte veškeré síly pro poskytnutí co nejúčinnější pomoci: nabízejte vaší „hrdince“ tekutiny (vodu, čaj, nesycenou minerálku), masírujte záda, utírejte zpocené čelo, společně prodýchávejte kontrakce, navrhujte změny polohy. Zkrátka plňte každé její (rozumné) přání. 

Ve druhé době porodní už musíte „dát ruce pryč“. Nejužitečnější budete jako opora vedle své ženy, kde se nepletete zdravotnickému personálu pod nohama. Můžete pouze pomáhat rodičce uvolnit se mezi kontrakcemi, případně dodávat odvahu a utěšovat slovy o  tom, že miminko přichází.

Pokud zrovna nebude kde pomoci, chopte se fotoaparátu či kamery. Vaším může být zdokumentovat celý průběh porodu, jakožto přelomové události v osobním, partnerském i rodinném životě. 

Role týmového hráče při porodu 

Jestli toužíte zůstat ve hře, ale nebýt přímo „rozehrávač“, je pro vás tato role jako vyšitá. Jste partnerce pasivní oporou a významněji se angažujete jen tehdy, když vás o něco požádá. Nemusíte si hrát na zdravotníka ani dávat rodičce rady. 

Protože se zdravotnický personál může i na delší dobu vytratit, stojí za to zvážit objednání duly. Pohodlí svému protějšku zajistíte snadněji, kdy na to budete dva. 

Kdy nemá být otec přítomen u porodu své ženy? 

V některých případech si žena přeje rodit pouze za asistence lékařů. Situace se často týká dvojic, které nemají blízký vztah. Stres je při porodu nežádoucí, a proto by se partner měl v těchto případech zdržovat mimo sál. Podle statistik je však pro 91 procent rodiček přítomnost doprovodu během porodu vítaná. 

Přestože situace ze sedmdesátých let, kdy porodnice nepřály partnerské spolupráci, se zcela obrátila, stále existují zdravotní či pro někoho i ekonomické důvody, proč partnerka zůstává na sále sama. Výše poplatků pro otce může dosahovat téměř jednoho tisíce korun. 

Některá zdravotnická zařízení dodnes propouští doprovod pouze k určitým fázím porodu. 

Jakých chyb by se měl budoucí otec v porodnici vyvarovat? 

Více jak 80 procent mužů označili přítomnost na sále za pozitivní a obohacující.

Být svědkem finální kontrakce, která přivede na svět nový život. Na takový zážitek jen tak nezapomenete. 

Někteří partneři se mylně domnívají, že dovedou poskytnout ženě rady i bez předchozího informování se v oblasti těhotenství a porodu. Je vhodné, aby porodní plán sestavovala dvojice společně, případně by měl partner minimálně seznámit s jeho obsahem. 

Přestože se při čekání na příchod miminka může objevit chvílemi "nuda", partner by si měl odpustit konverzaci s porodními asistentkami typu „to je krásné počasí“. Ani mobil či noviny v ruce nevyjadřují zrovna zájem o partnerku. Stejně tak veškeré stížnosti na hlad, žízeň či vyčerpání si je vhodné nechat pro sebe. 

Základ pro podporu na sále tvoří vždy aktivní přístup muže, který vychází z jeho přesvědčení, že se o dítě zvládne postarat. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA