Přejít k hlavnímu obsahu

Co byste měly vědět o zamlklém těhotenství

Zamlklé těhotenství

Objevily se na vašem těhotenském testu dvě čárky? Odborníci radí s oznámením radostné události vyčkat do 13. týdne těhotenství, kdy klesá riziko spontánního potratu i zamlklého těhotenství na zhruba tři procenta. Co jsou tyto komplikace zač? A jak se mezi sebou liší? 

Jaké jsou příčiny zamlklého těhotenství? 

Na vzniku zamlklého těhotenství (anglicky missed abortion) se podílí řada faktorů, které se prakticky shodují s těmi u spontánního potratu: 

  • Vady v genetické výbavě zárodku 
  • Poruchy průchodu oplozeného vajíčka vejcovody či uhnízdění v děloze 
  • Hormonální nerovnováha ženy (například špatná funkce štítné žlázy či zvýšená hladina prolaktinu) 
  • Chromozomální abnormality 
  • Zvýšená srážlivost krve 
  • Nedostatečné krevní zásobení plodu 
  • Patologický vývoj placenty 
  • Porucha imunitního systému 
  • Trauma 
  • Anatomické změny pohlavních orgánů 

Ani současná medicína nedovede stanovit přesné důvody rozvoje zamlklého těhotenství, čímž se škála rizikových faktorů ještě rozšiřuje. V některých případech se jedná pouze o souhru nešťastných náhod, jindy může hrát roli přítomnost nejrůznějších chorob, například zánět porodních či močových cest, lupus nebo diabetes. 

Mohu zaznamenat blížící se zamlklý potrat? 

Projevy zamlklého potratu jsou u každé ženy individuální. Některé mohou v 1. trimestru zaznamenat špinění, bolesti v podbřišku či výtok. Komplikace však může být i bezpříznaková. Obecně platí, že jakékoli nezvyklé stavy vyžadují posouzení lékařem.

 

Liší se zamlklé těhotenství od samovolného potratu? 

Samovolné ukončení těhotenství lze charakterizovat jako reakci organismu na patologický vývoj embrya, v 60 procentech charakterizovaný chromozomálními abnormalitami. Přirozeně se takto zamezuje narození postižených jedinců. Pozitivní je, že spontánní potrat neovlivňuje další těhotenství. 

Při zamlklém těhotenství dochází také k odumření plodu, nikoli však k jeho vyloučení z těla. Vyjmutí zárodku se provádí chirurgicky, obvykle tzv. kyretáží. 

Organismus se stále chová tak, jako kdyby gestace pokračovala:

přetrvávají klasické příznaky gravidity i vylučování těhotenských hormonů. Žádné křeče, krvácení, ani jiné varovné signály se mnohdy vůbec neobjevují. Proto žena nemá šanci problém zaznamenat.

Až gynekolog při rutinní těhotenské prohlídce zjistí, že velikost plodu neodpovídá délce těhotenství, není přítomná srdeční akce, nebo nalezne v děloze pouze prázdné zárodečné listy. Ultrazvukové vyšetření se zopakuje ještě několikrát pro předejití rizika stanovení chybné diagnózy. 

Jak probíhá chirurgické vyčištění dělohy?

Při konečném potvrzení odumření plodu se provádí chirurgické vyčištění dělohy, odborně nazývané kyretáž. Do pochvy se zavede trubička, přes níž se speciálním nástrojem (kyretou) vyškrábne či odsaje mrtvý plod a jeho obaly v mateřském lůně. 

Zákrok o délce zhruba 20 minut probíhá v celkové anestezii. Následně žena zůstává jeden den hospitalizována. Následně se doporučuje dodržovat klidový režim podobný chování v šestinedělí. Zejména tedy: 

  • Omezit fyzickou námahu 
  • Vyhnout se stresu 
  • Dostatečně odpočívat 
  • Pouze se sprchovat 
  • Vynechat pohlavní styk 
  • Nepoužívat tampony 

Jako v každé tíživé situaci představuje velkou oporu podpora a porozumění partnera, případně dalších blízkých osob.  

Zhruba týden po operaci lze zaznamenat slabé krvácení. První perioda se dostaví v rozmezí čtyř až šesti týdnů po zdravotním výkonu. 

Přestože revize dělohy s sebou nese minimální rizika, stále se jedná o zásah do organismus. S lékařem můžete konzultovat šetrnější řešení: čekání na samovolný potrat, kdy tělo samovolně vypudí embryo a současně dojde také k vyčištění dělohy. Se stářím těhotenství bohužel klesá šance přirozeného vyloučení těhotenské tkáně. 

Jak moc je zamlklé těhotenství psychicky náročné? 

Podle celosvětových statistik potká zamlklý potrat pouze jediné procento potencionálních maminek. Situaci však žena snáší zpravidla ještě obtížněji než samovolný potrat. Hlavní důvod psychologové vidí v tom, že blížící se aborci lze zaregistrovat: těhotná žena tuší určitou komplikaci, a podvědomě se tak na zánik těhotenství připravuje. Zato zamlklý potrat provází náhlý šok. 

Velice traumatický zážitek představují samozřejmě oba případy. 

Hrozí recidiva zamlklého potratu? 

Lékaři považují zamlklé těhotenství za náhodně vzniklou komplikaci, u níž hrozí minimální riziko opakování. Jestliže se přesto těhotenství opět ukončí tímto způsobem, stav signalizuje závažný zdravotní problém, který si neprodleně žádá pozornost gynekologa. 

Zamlklé těhotenství přichází nenápadně. O to větší psychická zátěž ho pak provází. Žena, která se domnívala, jak bezproblémově probíhá její gravidita, se náhle v ordinaci gynekologa dozví, že plod odumřel.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA