Přejít k hlavnímu obsahu

Otcovská poporodní péče by měla být zavedena nejpozději k 1. lednu 2017

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová představila první opatření, která vycházejí z práce Odborné komise pro rodinnou politiku. Pečovatelská dovolená, otcovská poporodní péče a úprava rodičovského příspěvku by měla být

zavedena nejpozději k 1. lednu 2017. Pilotní projekt mikrojeslí může být realizován již k 1. lednu 2016.

„Podporu rodinné politiky považuji za jednu z hlavních priorit, i proto jsme založili Odbornou komisi a můžeme vás seznámit s prvními konkrétními návrhy.

K jejich prosazení a uvedení do praxe budu hledat podporu ve vládě i mezi zástupci parlamentních politických stran,“ řekla ministryně Michaela Marksová. MPSV chce podpořit výdělečně činné lidi, kteří neformálně pečují o rodinného příslušníka, u kterého došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu a vyžaduje celodenní péči a není ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení poskytujícím sociální služby. Na volno na péči neboli takzvanou pečovatelskou dovolenou trvající v délce tří až šesti měsíců a nárok na peněžitou pomoc ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu by měly osoby v příbuzenském stavu a osoby, které odvádí nem ocenské pojištění. Dalším opatřením, které ministerstvo chystá, je úprava rodičovského příspěvku. Dnes ho mohou rodiče čerpat v rozmezí nejméně dvou a maximálně čtyř let věku dítěte, přičemž dvouletá varianta je jen pro lidi s určitou výší příjmu.

„Chceme zvýšit flexibilitu a umožnit čerpání mezi šesti měsíci až dvěma lety věku dítěte. Částka bude tvořit maximálně 70 procent hrubé mzdy a bude se také odvíjet od výše příjmu. Rodičovský příspěvek samozřejmě nemůže být vyšší než předchozí plat,“ dodala ministryně.

Týdenní otcovská poporodní péče umožní mužům podílet se na péči o novorozené dítě.

Nová dávka bude poskytována z nemocenského pojištění, výše je stanovena na 70 procent denního vyměřovacího základu, je tedy podobná jako peněžitá pomoc v mateřství. Nástup bude možný kdykoliv v období šesti týdnů ode dne narození dítěte. „Očekáváme, že této možnosti využije 70 až 90 procent otců. K zavedení tohoto opatření nás vedla snaha vytvořit podmínky pro posílení vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života dítěte a podporovat a motivovat otce k zapojení se do rané péče o dítě,“ vysvětlila předsedkyně Odborné komise Marie Čermáková.

Česká republika se též potýká s nedostatkem míst v předškolních zařízeních.

Pomoci lépe sladit rodinný a pracovní život mají již legislativně zakotvené dětské skupiny. Na podporu informovanosti o jejich výhodách rozjíždí ministerstvo od října informační kampaň,

která bude hrazena z Evropského sociálního fondu. Její součástí je i nový web www.dsmpsv.cz. Zlepšit situaci by mohly i „mikrojesle“, maximálně čtyřčlenný kolektiv dětí od šesti měsíců věku, o které se postará jedna pečující osoba. Pilotní projekt bude spuštěn ve třech krajích s nejvyšší poptávkou po těchto zařízeních – v Praze, Středních Čechách a Jihomoravském kraji. Mikrojesle budou moci zřizovat přímo obce nebo je pro ně může provozovat nezisková organizace. „Vítáme a podporujeme také záměr MŠMT zavést právní nárok na místo v mateřské školce,“ dodala Zuzana Jentschke Stőcklová, náměstkyně pro sociální a rodinnou politiku.

Těhotenství.cz, Tisková zpráva MPSV, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA