Přejít k hlavnímu obsahu

Je možné, že trpím poporodní depresí?

Dobrý den, před 4 měsíci se nám narodil syn. V těhotenství jsem měla určité zdravotní problémy, dlouho jsem trpěla nevolnostmi atd. I tak jsem se na malého strašně těšila. Porod byl celkem snadný, bez komplikací, jen jsem nemohla kojit. Tohle jsem si celkem vyčítala, byla jsem z toho dlouho špatná, že mu místo prsu dám flašku. Syn není moc klidný, každou chvíli pláče a vříská. A mě poslední dobou napadají takové divné myšlenky. Sedím ve vaně a říkám si, že bych se potopila a už nevynořila. Pořád se mi honí hlavou myšlenky na to, jak syna utišit, a ne zrovna pěkné. Bojím se o sebe i o syna, nechci mu ublížit. Manželovi jsem se to snažila vysvětlit, ale nevěří mi, myslí si, že je to jen vyčerpání. Ale já nevím. Můžete mi poradit co dělat? Děkuji.

Dobrý den, podle toho, co popisujete, by mohlo jít o poporodní depresi. Ta se projevuje mj. pocitem beznaděje, sebeobviňováním, úzkostí apod. Většinou jde o následek hormonálního rozvratu po porodu. Rozhodně tyto stavy nepodceňujte. Pokud vám nevěří manžel, zkuste se obrátit na někoho blízkého (maminku, tchýni) a nejlépe na psychologa.

Důležité je o svých problémech mluvit, nestydět se za ně. Nevyčítejte si, že nekojíte. Mateřské mléko je pro dítě sice nejlepší, ale v dnešní době je umělá výživa na takové úrovni, že vaše dítě dostane vše, co pro vývoj potřebuje. Je důležité si uvědomit, že pro dítě je nejdůležitější mít vedle sebe milující matku, ať už kojí, nebo ne. A vy jistě milující matkou jste, protože si uvědomujete, že se s vámi děje něco zvláštního a bojíte se o syna.

Poporodní deprese se u žen po porodu vyskytuje poměrně často a je důležité jednat co nejdříve. V lehčích případech postačí konzultace s psychologem, v těžších může psycholog doporučit předepsání určité medikace, a v těch nejhorších se přistupuje k hospitalizaci na psychiatrickém oddělení. Určit takto na dálku, co nejvíce pomůže přímo vám, je bohužel těžké, protože nemůžeme do hloubky rozebrat vaše pocity atd. 

PhDr. Michaela Miechová
Mojra.cz – první online psychologická poradna

autor: Tehotenstvi.cz & Mojra.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA