Přejít k hlavnímu obsahu

Epiziotomie neboli nástřih hráze

V ČR se nástřih hráze provádí téměř každé druhé ženě. Nejvýšší počet má nemocnice Třinec 76% (2005), nejnižší nemocnice Vrchlabí 4% (2006). V UK se nástřih provádí v 16% (2001) a v Holandsku 8% (2001).

Doporučení Světové Zdravotnické Organizace (WHO 1985):

"Systematické vykonávání epiziotomie nemá opodstatnění. Na ochranu perinea by měly být použity, alternativní metody‘. S výjimkou případů, kdy je dítě v nouzi, výzkumy dokazují, že epiziotomie přináší většinou více bolesti a utrpení pro matky než užitku pro děti."

Nejčastější mýty kolem nástřihu hráze

1) Nástřih zabraňuje roztržení

Dr. Michael Klein se k tomuto mýtu vyjadřuje takto: "Nástřih hráze často způsobuje to, čemu se právě snažíme zabránit"

Malý nástřih se může roztrhnout a způsobit daleko větší problém než bychom si mysleli. Je daleko jednodušší roztrhnout kus látky, která byla již nastřižena než ta, která je v celku. Dr. Michel Odent je přesvědčen, že riziko natržení hráze stoupá s počtem lidí v místnosti rodící ženy.

2) Rovný řez se hojí lépe než přirozené natržení

Výzkumy dokazují, že přirozené natržení s nesouměrnými kraji se hojí lépe. Tato natržení jsou většinou pouze kožní vrstva, která se hojí rychleji a lépe než chirurgický nástřih, který je veden vrstvou kůže a svalu. “Co příroda roztrhne, příroda zahojí “ (Sears 364).

3) Nástřih hráze zkracuje druhou dobu porodní, což je zdravější pro miminko a v případě nouze může miminku pomoci.

Toto je částečně pravda. V případě nouze a nutnosti použití kleští nebo Vex je nástřih opodstatněný. Nástřihem dojde ke zvětšení vaginálního otvoru a lepší manipulaci s miminkem.

Nicméně v běžných připadech, které nevyžadují okamžitý lékařský zákrok není nutné porod urychlovat. Porod miminko připravuje na život venku z dělohy a miminka proto potřebují, aby jejich maminka prošla každou porodní dobou v co nejvetší pohodě a klidu. Urychlování porodu je naopak může ochudit o tuto velmi důležitou přípravu.

4) Nástřih zabraňuje prolapsu dělohy

Neexistuje vědecká studie, která by tuto myšlenku podporovala. Dr Odent ze své vlastní zkušenosti podotýká, že k prolapsu dělohy nejčastěji nastává, když se doktoři snaží porod urychlit uměle čímž se vyvine větší tlak na svaly než příroda měla v úmyslu. Podle jeho názoru použití kleští (a většinou tam kde jsou kleště je nástřih) take poškozuje vaginální svaly a pomáhá prolapsu dělohy (Odent 101).

Nástřih můžeme odmítnout! Pokud při porodu měníme polohy, jsme uvolněné a klidné, tělo pracuje tak jak má, šance poranění hráze se výrazně zmenšuje.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA