Přejít k hlavnímu obsahu

Strava bohatá na ovoce a zeleninu může prý ovlivnit plodnost u mužů

Plodnost mužů - těhotenství.cz

Pravděpodobně jste slyšeli, že kouření může ovlivnit plodnost u mužů. Věděli jste ale, že stejný negativní efekt může způsobit i příliš mnoho ovoce a zeleniny? Podle vědců z Loma Linda University Medical School mají muži - vegetariáni, vegani a všichni ostatní kteří nejedí maso, výrazně nižší počet spermií.

Čtyřletý projekt měl zjistit, jak strava ovlivňuje spermie

Oblast, ve které výzkum konal, má velkou populaci Adventistů sedmého dne, tedy lidí, kteří praktikují přísný vegetarián životní styl, protože věří, že maso je nečisté. Adventisté sedmého dne žijí přibližně o 10 let déle, než je průměrná délka života v USA. Vědci chtěli zjistit, zda by tato výrazně delší délka života, mohla být spojena s kvalitou spermií. Zjistili ale pravý opak. Muži - vegetariáni a vegani mají výrazně nižší počtem spermií v porovnání s muži, kteří maso jedí: 50 milionů spermií na ml ve srovnání se 70 miliony na mililitr. Pouze jedna třetina z (vegetariánských / veganských) spermií byla aktivní, ve srovnání se 60 procent spermií mužů, kteří maso jedí.

I když dieta, která je bohatá na ovoce a zeleninu může chránit proti mnoha nemocemi a může prodloužit život, zdá se, že může také poškodit plodnost.

Sója může být také faktorem

Výzkumníci došli k závěru, že nahrazení masa sójou může být také faktorem. Sója obsahuje fytoestrogeny, které mají podobné vlastnosti jako ženský hormon estrogen. Eliza Orzylowska, lékařka z Loma Linda Medical School, k tomu říká, že nahrazení masa sójou "může ovlivňovat plodnost - pro děti, které vyrostly na tomto druh stravy, může být kvalita spermií ovlivněna již v pubertě". Zároveň doporučuje vynechat sóju nejméně 74 dnů před snahou o početí. Tato dietní změna by mohla pomoci párům, které se snaží otěhotnět přirozenou cestou.

Pozor na pesticidy

Podobný výzkum na Harvardově univerzitě zjistil, že strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny může plodnost ovlivnit také z důvodu vysokého množství pesticidů. Autor studie Jorge Chavarro uvádí, že existují důkazy o tom, že přítomnost pesticidů může mít negativní dopad na mužskou plodnost. Pozitivní účinky plodů s vysokým obsahem antioxidantů by mohly být neutralizovány nepřátelským účinkům pesticidů. Vědci z Harvardu zjistili, že muži, kteří měli značný příjem ovoce a zeleniny s vysokým obsahem pesticidů, měli také nižší kvalitu spermií.

Oba nové studie budou prezentovány na výročním zasedání Americké společnosti pro reprodukční medicíny.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA