Přejít k hlavnímu obsahu

Podpora kojení ve společnosti roste

Kojení-kojenec-těhotenství.cz

Navzdory řadě kampaní pro informování o pozitivních účincích kojení pro matku i miminko, pouhých 82 procent dětí opouštějí porodnici plně kojené. Na konci šestého měsíce po porodu vyživuje dítě mateřským mlékem 40 procent žen. S vědomím významu kojení pro oblast veřejného zdraví, na stránkách Ministerstva zdravotnictví bylo 23. září 2019 zveřejněno složení Národní komise pro kojení. Smyslem nově vzniklé instituce je zvýšení kvality porodní péče, včetně propagace kojení a zajištění odborného poradenství o výživě kojenců i po návratu z nemocnice. Jaké změny plánují uvést v praxi? 

Kojení jako cesta pro posílení imunity miminka

V současné době vzniká nový model podpory kojení, založený na ověřených poznatcích lékařské veřejnosti, který slibuje nižší nemocnost ve společnosti. Kojení představuje prostředek pro posílení imunity vašeho miminka a prevenci řady dětských chronických onemocnění, například alergie, astmatu, obezity a diabetu. U kojících matek navíc dochází ke snížení rizika osteoporózy, rakoviny vaječníků i rakoviny prsou, které patří mezi nejčastější zhoubné nádory v ČR. 

Nová strategie Národní komise pro kojení

Primární cíl spočívá ve vytvoření vhodného prostředí pro kojení. Až 17 procent žen spatřuje v práci porodnic nedostatky menšího či závažnějšího rozsahu. O absenci kvalitního poradenského systému ve zdravotnictví svědčí i fakt, že téměř dvě třetiny respondentek touží využívat služby laktační poradkyně. Zdravotní personál v porodnicích proto začne usměrňovat svou činnost na základě metodiky WHO Baby Friendly Hospital Initiative, která zahrnuje deset kroků pro úspěšné kojení. 

Strategie Národní komise pro kojení spočívá rovněž ve zdokonalení systému následné péče, a to především prostřednictvím spolupráce s Odbornou společností praktických dětských lékařů a Laktační ligou.

Sami těhotné ženy a maminky získají možnost čerpat informace o výživě na vznikajícím Národním zdravotnickém informačním portálu. Cílem této služby je poskytnout ucelený souhrn poznatků z konkrétní oblasti zdraví, u nichž je zaručena důvěryhodnost. 

Jaké je doporučení na délku kojení?

Současnou situaci kojení v ČR nelze hodnotit jako příliš uspokojivou. WHO doporučuje samostatné kojení do šesti měsíců věku dítěte, respektive do dvou let s postupným zaváděním příkrmů. Přitom 70 procent českých žen považuje za optimální dobu krmení maximálně rok.

Na druhou stranu mezi věkem matky a délkou kojení, jíž hodnotí za vhodnou, platí přímá úměra, což může značit pozitivní vývoj. Jedna ze sta Češek stále zastává názor, že umělá výživa kojence představuje úplnou, či dokonce vhodnější alternativu mateřského mléka. 

Shromažďování dat zajistila pro Ministerstvo zdravotnictví agentura STEM na přelomu srpna a září roku 2019. „Na základě šetření jsme zjistili, že názory a postoje žen do velké míry korespondují s politikou Ministerstva zdravotnictví zaměřenou na podporu kojení. Lze však vidět rezervy v angažovanosti zdravotníků v podpoře kojení v porodnicích. Zjištěné výsledky jsou tak cenným vodítkem pro práci Národní komise pro kojení,“ okomentovala náměstkyně Alena Šteflová. 

Jak zvládnout kojení?

Kojení snižuje u dětí až o 25 % pravděpodobnost výskytu obezity

98 procent Češek považuje kojení za důležité

Až 98 procent Češek považuje kojení za důležité. Současný systém porodní péče bohužel nedovede dostatečně uspokojit jejich požadavky na informovanost v oblasti výživy kojenců. Provedený průzkum upozorňuje i na další nedostatky v porodnicích a návazné péči.

Ve vzduchu se nyní vznáší otázka: dovede Národní komise pro kojení dosáhnout stanovených cílů? A přinesou aplikované změny tak pozitivní dopad na vývoj situace, jaký se očekává? 

ZDROJ: MZČR

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA