Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si ulevit od těhotenské zácpy bez škodlivých projímadel? 

Zácpa v těhotenství

Zácpa bohužel postihuje přibližně polovinu všech žen v určitém okamžiku těhotenství. Může za to zvýšení hormonu progesteronu během těhotenství, který způsobuje uvolnění svalů vašeho těla. To zahrnuje i vaše střeva. A pomaleji se pohybující střeva znamenají pomalejší trávení. Což může vést v samotném důsledku k zácpě.

Když se cítíte úplně zablokovaná, svěďte to na těhotenské hormony, které způsobují řadu dalších nepříjemných příznaků těhotenství. Zvýšená hladina progesteronu uvolňuje svaly dělohy, díky čemuž zabraňuje předčasným kontrakcím. Během toho však dochází také k relaxaci svalstva střev. Jejich pohyb se zpomaluje, ze stravy se vstřebává více vody a výsledkem je hutná stolice.  

V pozdějších fázích těhotenství navíc děloha doroste do takových rozměrů, že začíná utlačovat orgány v oblasti konečníku, včetně žaludku. Tím se také zpomaluje vyprazdňování. 

Na vzniku zácpy se podílí jídelníček s nízkým obsahem vlákniny a nízký příjem tekutin. Oblíbené multivitaminové přípravky s obsahem železa přispívají ke zdárnému průběhu těhotenství. Jedním z jejich vedlejších účinků je bohužel právě zácpa. Stejně „zrádné“ jsou i některé léky. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Zácpa v těhotenství - 3 ze 4 žen s ní mají zkušenosti

4 problémy v těhotenství, které můžete ovlivnit samy

Jídelníček pro těhotné ženy na 7 dní

Na jaké potraviny si dát v těhotenství pozor?

Ohrožuje zácpa během těhotenství miminko? 

Přestože pocit plných střev dovede nejkrásnější období ženy dát do uvozovek, přinášíme vám alespoň jednu dobrou zprávu: zácpa miminko v bříšku neohrozí. Také obavami, že při silném tlačení na toaletě omylem vytlačíte i plod, lékaře leda pobavíte.  

Jak si mohu od těhotenské zácpy pomoci? 

Nejspíš vás hned napadne sáhnout po projímadle. Touto cestou se však problém řeší až po vyčerpání všech ostatních opatření. Přednost se pak dá šetrnějším laxativům, jako je psyllium či glycerinové čípky, která změkčují stolici, případně zadržují vodu ve střevech. Kontaktní laxativa jsou skutečně posledním, navíc ne zcela vhodným řešením. Některá, například list senny, mohou přímo ohrozit těhotenství. Výběr i dávkování projímadel vždy ponechte na lékaři.  

Laxativa mohou, zejména při dlouhodobém užíváním, napáchat více škody než užitku. Proto by na prvním místě k úlevě od zablokované zácpy měla stát úprava životního stylu

  • Dostatečně pijte

1,5 litrů bez debat, nejlépe 2 litry tekutin. Zapomeňte ale na černý čaj, černou kávu a kakao, přispívající ke kamenovité stolici. Vyměňte je za hrnek kefíru či vlažný heřmánkový či mátový čaj, který vypijete ráno nalačno. Sklenice teplé vody s citronovou šťávou hned po probuzení dá střevům signál k započetí práce. Jestliže si nedovedete příjem tekutin ohlídat, nastavte si připomínku v mobilu k vypití velkého panáka vody (1 decilitr) každých 15 minut.

Vypijete-li denně běžně litr a půl, zavodňovací kůru takto sfouknete za pouhé dvě a půl hodinky. A nezapomeňte, že do tekutin se řadí i polévky. Případně také ovoce a zelenina, která v době, kdy je stolice tvrdá jako kámen, představuje důležitou součást jídelníčku.  

  • Překopejte svůj jídelníček

Snídaně, nejlépe konzumovaná dvě hodiny po probuzení, nastartuje činnost střev a sekreci trávících šťáv na celý den. Vsaďte na výživné ingredience typu nízkotučný jogurt s živými kulturami, müsli, ovesné vločky či lněná semínka. Pokud máte mlsný jazýček, dopřejte si jablko či hrušku, ne bílý rohlík s přeslazenou marmeládou. Před obstipací vás ochrání dostatek vlákniny, Světová zdravotnická organizace doporučuje přijmout denně alespoň 30 gramů vlákniny.

Najdete ji zejména v sušených švestkách, hruškách, fíkách, oříškách a celozrnném pečivu. Balastní látky (čili vláknina) na sebe navíc vážou vodu, zvětšují objem stolice, a tím napomáhají jejímu vylučování. Konzumací potravin bohatých na vlákninu uděláte správný krok pro zdraví i štíhlou postavu.

K projímavým potravinám patří dále sušené fíky, hroznové víno a šťáva z kysaného zelí. Z luštěnin, obsahujících důležitou kyselinu listovou a železo, volte ty naklíčené. A až dostanete chuť na zeleninu, upřednostněte dušenou, kterou strávíte lépe než syrovou. Saláty z rajčat, karotky či okurky projdou tělem snadněji než kedlubna, paprika či ředkev. 

  • Naučte se správně stravovat

Jídla nevynechávejte. Naopak čím větší pravidelnost časů a míst dodržíte, tím lépe. Tři porce denně jsou základ. Pokud v těhotenství potřebujete více kalorií, raději do jídelníčku zařaďte svačiny namísto druhého řízku k obědu. Místo velké večeře spíše přidejte na snídani.  

Udělejte si na jídlo čas. Pečlivým rozkousáním potravy usnadňujete trávícímu systému práci. Při hltání se naopak do organismu nemůže uvolnit řada cenných živin. Pomalé stravování navíc pomáhá předcházet obezitě, jelikož do mozku dříve doputuje signál, že „máte dost“. 

  • Hýbejte se

Ideální je cvičení na míčích, těhotenská jóga, půl hodinka plavání nebo rychlejší chůze, která rozpohybuje trávící soustavu. Zajděte si třeba do přírody natrhat bylinky: mátu, měsíček, fenykl či zeměžluč, pomáhající dosáhnout na záchodě vytouženého výsledku. 

  • Poslouchejte tělo

Neignorujte ze spěchu či studu potřebu jít na toaletu. Odkládání vyměšování může vést k břichu jako sud. 

  • Uvolněte opasek

Zácpu zapříčiňuje i nošení příliš těsného oblečení, které stlačuje břicho. 

  • Uvolněte se

Při stresu ustává pohyb střev. Cítíte-li často psychický tlak, zařaďte do vašeho režimu pravidelnou relaxaci. 

  • Nenuťte se příliš do stolice

Ačkoli většina lékařů pro léčbu zácpy doporučuje jít „na velkou“ ve stejnou denní dobu, pokud výprava skončí nezdarem, nelámejte to přes koleno. Zvýšený břišní tlak s sebou pouze nese riziko vzniku řitních prasklin a hemeroidů. 

Až se zase budete cítit nafouknutá jako balón a s úzkostí počítat dny, kdy z vás nic „nevylezlo“, dejte ruce pryč od projímadel. Zaměřte se nejdříve na úpravu nevhodných životních návyků. Často se jedná o drobnosti, které mohou se vznikem zácpy souviset. Až pokud vaše snahy neplodí výsledky, poraďte se s lékařem, zda není vhodné využít prostředek změkčující stolici 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA