Přejít k hlavnímu obsahu

Proč je dítě ospalé, přestože dostatečně spí?

detsky_spanek

Budí se vaše dítě s kruhy pod očima? Zůstaňte v klidu: nemusí jít o nic závažného. Častokrát stačí drobné změny denního režimu, aby vstalo svěží a natěšené do nového dne. Kdo jsou nejčastější sabotéři dětského spánku? 

Co dělat, když vaše dítě špatně spí?

Pokud se dítě špatně vyspí, ráno se nemůže culit jako sluníčko. Za častým nočním probouzením, špatným usínáním i vstáváním nad ránem obvykle stojí doba, kdy ratolest ukládáte ke spánku.  

Dítě potřebuje mít pevně určený čas k usínání. Dbejte na to, aby ho dodržovalo každý den včetně víkendů. 

Malé děti jsou přirozeně ranní ptáčátka: chodí spát brzy a časně vstávají, třeba už v 6 hodin. Pokud je vaše dítko „noční sova“ a rádo by pospávalo přes den, udržujte ho bdělé. Brzy pochopí, že den patří hrám a noc spánku. Jeho doba ulehání se vrátí do normálu. 

Zvolit přesný čas, kdy má vaše dítě jít na kutě, je celkem věda. Pomohou vám dvě pravidla: 

•    Dostatečně dlouhá doba od posledního denního zdřímnutí, jinak bude těžko usínat. 
•    Ne však tak dlouhá, aby bylo v posledních hodinách bdění vyčerpané. 

Abyste zjistili, v jaký čas se dítěti nejlépe usíná, budete muset experimentovat.  

Dítkům do roka a půl dejte večerku ideálně v šest, maximálně v sedm hodin. Až trochu povyrostou, můžete jim dopřát pozdější odchod do postele.

Nedostatek výživy či málo pestrá strava 

Dítě potřebuje zdravou stravu a v dostatečném množství pro svůj optimální růst a dostatek energie. Na dětském talíři by se měly objevit hlavně kvalitní bílkoviny, minerály a vitamíny. Za únavou často stojí právě nedostatek vitamínu D či B12 nebo železa. 

  • „Déčko“ obsahují například tučné ryby (losos, sardinky, tuňák, pstruh, makrela) a rybí tuk. Dále plnotučné mléko, hovězí maso, játra, slanina, vepřové sádlo (bio) či vaječné žloutky. 
  • Vitamín B12 najdete téměř ve všech živočišných potravinách, hlavně ve štice, játrech nebo hovězích, vepřových a telecích ledvinách. 
  • Železo zase hledejte ve špenátu, brokolici, černých fazolích, kapustě, čočce, quinoe, dýňových semínkách, tofu, nebo i v hořké čokoládě. Pokud je vaše dítě masožravec, nabídněte mu červené maso (třeba hovězí) nebo vnitřnosti (játra, ledviny, srdce, mozek). 

Na jídelníček (nejen) unaveného dítěte rozhodně nepatří „fast-food potraviny“, sušenky, chipsy ani polotovary. 

Nevhodné jsou i sladké nápoje a nápoje s obsahem kofeinu a teinu (Coca-Cola, káva, černý čaj apod.). Na čtvrtém roce by mělo dítě přijmout maximálně 45 mg kofeinu denně, což odpovídá malému šálku slabě vylouhovaného čaje. Nadměrná konzumace kofeinu vede nejen k hyperaktivitě, ale dítě může také trpět úzkostí, žaludečními problémy a problémy s usínáním.

Nuda a únava kvůli málo stimulujícímu prostředí 

Povaluje se váš malý jako Honza na peci? Možná má s touto pohádkovou postavou kromě spánku společné i něco jiného: nicnedělání. Nuda a ospalost spolu totiž dost souvisí. Pokud dítě nevyjde na čerstvý vzduch, hledá doma způsob, jak se zabavit. Když nic nenajde, nedostatek podnětů a činností ho ukolébá ke spánku. 

Venku děťátko najde nejen zábavu, ale i zdraví a energii. Stačí hodinka na dvorku každý den, aby se dítě dobře vyvíjelo a to i v oblasti spaní. Sluneční paprsky přes den zaženou únavu a přispějí k hlubokému nočnímu spánku. 

Zdravotní příčiny únavy u dětí

Za častou, opakovanou či extrémní únavou mohou stát různá onemocnění jako je astma, celiakie, laktózová intolerance nebo problémy se štítnou žlázou či s ledvinami.

Za nepochopitelným vyčerpáním se také může schovávat alergie. Zde vám je spánková hygiena houby platná. Chce to vyhledat lékaře.  

Psychické problémy způsobující vyčerpání 

Mnoho dospělých si představuje život dítěte jako procházku růžovým sadem. Což není vždy pravda. Co hádky v rodině? Nebo stres z kolektivu ve školce, ke kterému později přibude další „nervák“ ze školních známek? To vše může dítěti způsobovat depresi, která se dnes vyskytuje už v batolecím věku. V takovém stavu ještě více stoupá stres, a navíc i vyčerpání. 

Je proto potřeba v prvé řadě uvést chod rodiny "do normálu", nebo alespoň řešit případné "dospělácké" neshody v nepřítomnosti dítěte.

RADA NA ZÁVĚR: Nenuťte dítě chodit spát pozdě.

Maminky, kterým se děťátko budí už nad ránem, se často snaží posunout jeho spánek do pozdějších hodin. To je samozřejmě špatně! 

Pokud ignorujete signály, že už má pro dnešek dost, jeho tělo začne vylučovat hormony, které brání usnutí. Dítě chytí druhý dech, a ten den už nebude mít na spánek ani pomyšlení. Když mu pozdě v noci konečně „povolíte“ ulehnout, jen velmi těžko zalomí. 

I kdybyste se rozkrájela, malé děti nedonutíte vstávat později. Milují objevovat svět, a proto jsou na nohách už v době kokrhání kohouta. Vstávat časně je pro ně přirozené. Pro vás je to důkaz, že se děťátko správně vyvíjí a netrpí některou ze spánkových poruch.  

Dejte na rady lékařů a ukládejte své děti do postele časně. Překvapivě pak vstane zpravidla později, než kdybyste ho drželi „násilím“ v bdělosti do nočních hodin. Jeho spánek bude hlubší a ráno vstane svěží. 

autor: Tehotenstvi.cz
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA