Přejít k hlavnímu obsahu

Porod krok za krokem

Porod-těhotenství.cz

Navzdory katastrofickým příběhům, kterými vás krmí televize, porod nebývá velké drama. Ke klidnému průběhu porodu významně přispívá klidná hlava. Jaké další spojence může těhotná žena pro hladké narození miminka využít? Které zákroky naopak dítě či rodičku ohrožují? Poznejte, co se děje v porodnici na sále, než maminka vkročí se zdravým novorozencem do šestinedělí!  

Jaké jsou příznaky porodu a jak probíhá narození miminka? 

Obáváte se, abyste neprošvihla správnou dobu, kdy jet do porodnice? Pozorujte na sobě dva hlavní signály příchodu miminka:

  1. odtok plodové vody
  2. kontrakce 

Jak rozeznat Braxton-Hicksovy kontrakce od poslíčků? Falešné kontrakce těhotné ženy obvykle pociťují jako diskomfort v přední části břicha. Lze je zahnat například změnou polohy, procházkou či teplou sprchou. 

Naopak skutečné kontrakce přetrvávají, a dokonce se stupňují. Nejčastěji o sobě dají vědět bolestí v podbřišku či nutkavou potřebou močení. Pokud stahy přicházejí v rytmických intervalech již každých 5 až 7 minut, nabývají na intenzitě a trvají 30 až 40 sekund, miminko je na cestě. 

Přichází první doba porodní

Při této tzv. první době porodní dochází ke zkracování a rozšiřování děložního hrdla. Výsledkem je vznik děložní branky, která miminku uvolňuje cestu na svět. Porodnická branka (lem čípku) nakonec prakticky splyne s vagínou. 

Mezitím puká vak blan, jež doposud napomáhal rozvinutí děložního hrdla. Jestliže odtok plodové vody nenastane přirozeně, porodník při vaginálním vyšetření přistoupí k umělému protržení vaku blan. Zákrok bývá bezbolestný.

Při správném načasování může dirupce plodových obalů navíc posílit činnost děložního svalstva a urychlit postupování porodu. Naopak příliš časně provedená amniotomie vede ke zpomalení porodu a riziku infekce plodu. 

Zkalená či zabarvená amniová tekutina signalizuje ohrožení zdraví miminka. Lékař indikuje pečlivější dohled nad stavem rodičky i dítěte. V určitých případech je zbarvená plodová voda důvodem operativního ukončení porodu. 

Porodní kontrakce

Porodní kontrakce představují zásadní mechanismus pro přivedení miminka na svět a napomáhají odloučení placenty od dělohy. Vzhledem k bolestem s nimi souvisejícím jim však zřejmě nepoděkujete. Obzvlášť ne během druhé doby porodí, kdy se děložní stahy opakují v krátkých 2 až 3 minutových intervalech, stupňují se a trvají 60 až 90 sekund. 

U miminka, které právě sestupuje do porodních cest, gynekolog zkontroluje polohu. Jestliže vše odpovídá normálnímu stavu, můžete přirozeně tlačit v rytmu kontrakcí, podobně jako při zácpě. 

Špatná poloha plodu negativně ovlivňuje průběh porodu, rotačního pohybu hlavičky v porodních cestách i míru porodních bolestí. Patologická poloha bývá indikací císařského řezu. 

Přestože se kvůli bolestem často jeví první doba porodní jako nekonečná, její průměrná délka trvání je následující: 

  • 6 až 7 hodin u prvorodiček (někdy však i 12 hodin) 
  • 3 až 4 hodiny u vícerodiček   

V druhé době porodní, jakmile hlavička dítěte postoupí do pánevního dna, lze dle uvážení lékaře provést nástřih hráze. Cílem epiziotomie je rozšíření vaginálního otvoru, což napomáhá průchodu hlavičky a chrání rodičku před spontánním poranění v oblasti perinea (oblast mezi pochvou a konečníkem). 

Po průchodu ramínek má maminka tu nejtěžší část porodu za sebou.

Zbytek tělíčka miminka postupuje zpravidla bez kompilací a rychle, konkrétně: 

  • Kolem hodiny u prvorodiček 
  • 20 až 30 minut u vícerodiček 

Narození miminka ohlašuje nástup třetí doby porodní. Lékař přestřihne pupečník a porodní asistentka děťátko očistí, změří a zváží. Poté, možná ještě za doznívání slabých kontrakcí, si konečně novorozence pochováte! 

Asi pět minut po dítěti vycházejí plodové obaly a placenta. Děloha se stahuje a zdravotnický personál ještě zhruba 2 hodiny sleduje maminku pro riziko silného poporodního krvácení. 

Jak správně tlačit při porodu? 

Během druhé doby porodní pociťuje rodička intenzivní nucení na tlačení. Aktivně tlačit je však vhodné při dodržení určitých zásad.

  1. Tlačit pouze za přítomnosti kontrakce 
  2. Zhluboka se nadechnout (nejlépe do břicha) a tlačit do konečníku. 
  3. Stočit se „do klubíčka“ a přitisknout bradu k hrudi. Maximalizujete tak využití síly svalů břišní stěny, tzv. břišního lisu 
  4. Zavřít oči v rámci prevence popraskání žilek v nich. 
  5. Po zhruba 15 sekundách vydechnout 
  6. Znovu se nadechnout a tlačení opakovat.  

Dnes se v řadě porodnicích rodičky slovně povzbuzují k tlačení v druhé době porodní. 

Je epidurál při porodu vhodný? 

Anestetikum lze vpíchnout do horní části bederní páteře v první době porodní. V této době totiž dosahuje děložní hrdlo optimální šířky. Aplikace epidurálu závisí na vůli rodičky. 

Doporučuje se však při srdečních onemocněních, diabetu, epilepsii či astmatu. Rovněž vhodnou volbou může být pro rodičky s látkovou závislostí (alkohol, drogy, nikotin) či preeklampsií. Epidurál znamená nespornou výhodu při rizikových porodech, kdy je indikován plánovaný císařský řez.

Lokální anestezie tlumí bolesti a uvolňuje celé porodní cesty skrze uvolnění svalstva pánevního dna. 

Použití epidurální anestezie s sebou může naopak nést komplikace při přítomnosti poruch srážlivosti krve alergie na anestetika. 

Jak dlouho budu na porodním sále? 

Celková délka porodu se u každé ženy v jednotlivých těhotenství liší. Roli zde hraje fyzická i psychická kondice budoucí maminky. Obecně platí mezi zdravím a délkou porodu nepřímá úměra. Základní představu poskytují následující čísla: 

  • Prvorodičky: 6 – 12 hodin. 
  • Vícerodičky: 3 – 9 hodin

Porod kratší než jedné hodiny se označuje jako překotný

Podle studie z roku 2012 přitom dnešní těhotné ženy rodí zhruba o dvě až tři hodiny déle než naše babičky před šedesáti lety. 

Značí tvrdnutí bříška v těhotenství porodní kontrakce? 

Nepříjemné stahy svalů lze cítit i při tzv. tvrdnutím bříška. Břišní svalovina se může napínat zejména důsledkem zvedání těžkých předmětů či jiné déle trvající namáhavé činnosti. 

Trvá-li stav pouze dočasně, jsou obavy zbytečné. Jestliže se však bolest opakuje často, případně i v klidovém stavu, kontaktujte lékaře. Zejména intenzivní stahy, s frekvencí vyšší než 20 denně, mohou ve třetím trimestru signalizovat blížící se předčasný porod. 

Kdy je porod císařským řezem nutný či vhodný? 

Dojde-li k porodním komplikacím nebo miminko pouze odmítá vyjít přirozenou cestou, přistupuje se k porodu císařským řezem. Ať už se zákrok provádí akutně, či plánovaně po konzultaci s lékařem, je rychlý a bezbolestný. Při následné rekonvalescenci, kdy už anestetikum neúčinkuje, však může bolest doznívat i po 2 měsících. Pooperační, zhruba 5 cm dlouhá jizva se někdy hojí až 2 roky. 

Rodičky stále častěji volí „císaře“ pro vyhnutí se porodním bolestem. Tuto praxi však lékaři nedoporučují, mimo jiné z důvodu snížené imunity takto narozených dětí. Pouze při spontánním porodu přichází plod v rodidlech do kontaktu s kulturami laktobacilů, jež tvoří stavební kámen obranyschopnosti. 

Jako kompenzaci je vhodné miminka narozená tzv. sekcí vyživovat mateřským mlékem alespoň 6 měsíců. Bohužel podle studií matky těchto dětí často preferují umělé mléčné formule. 

Co je to předčasný porod a "potermínové" těhotenství? 

Vědci dodnes netuší, co je vlastní příčinou spuštění porodní činnosti. Jedná se však o souhru tolika dějů, že lze jen těžko odhadnout den narození miminka

Pouze pět procent těhotných žen rodí v termínu. Lékaři považují za normální stav porod mezi 39. týdnem těhotenství a 42. týdnem těhotenství. 

Přenášíte-li déle než 14 dní, gynekolog doporučí porod vyvolat uměle. Smyslem indukce je zabránit zdravotním komplikacím u miminka a zajistit mamince snadný a bezpečný porod. Infuze s hormonem oxytocinem vyvolá a posílí stahy.  

Na druhé straně přibývá předčasně narozených dětí. V současné době se každé desáté miminko narodí před 38. týdnem těhotenství. Riziko představuje zejména nevyspělost, případně až nefunkčnost některých orgánů.

Dnešní vyspělá zdravotnická péče naštěstí rapidně zvyšuje šanci na kvalitní život nedonošeného dítěte bez větších komplikací.  

Musím lékaře a porodní asistentku při porodu poslouchat „na slovo“? 

Řada žen si není vědoma svých práv během těhotenství a porodu. Přitom lékaři nesmějí provádět porodní zákroky proti vůli rodičky. Jestliže určitým výkonem nesouhlasíte, je třeba podepsat tzv. reverz, který porodníka zbavuje případné odpovědnosti.

Výjimku představuje císařský řez, který se provádí bez předchozího souhlasu ženy, pokud se prokázalo ohrožení života plodu a nemožnost spontánního porodu. 

Naopak, v případě, že maminka porod císařským řezem vyžaduje bez opodstatněných důvodů, gynekolog má právo provedení výkonu odmítnout. 

Porod má hořké kořeny, ale sladké plody. Na jeden z nejsložitějších biologických dějů by se rodičky měly připravit a znát o narození miminka každý detail. V sázce je nejen šťastný život se zdravým dítětem, ale i budoucnost lidského rodu;)

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA