Přejít k hlavnímu obsahu

Zastavení předčasného porodu

Nejčastějším konečným důvodem potratu nebo předčasného porodu bývá tzv. insuficience (otevírání) děložního čípku. Pokud stav vašeho čípku překročí určitá kritéria a váš klid na lůžku doma nebo v nemocnici nezabrání dalšímu otevírání děložního čípku, hrozí vám potrat plodu nebo předčasný porod. V těchto případech se většinou přistupuje k jednomu ze dvou způsobů, jak za­bránit dalšímu vývoji na děložním čípku.

Cerclage

V případě, že se tento stav objevil do 22. až 25. týdne těhotenství, přistupuje se někdy a jen v některých nemocnicích k tzv. cerclage (stažení cervixu stehem). Jedná se o většinou jednoduchou operaci, která se provádí na operačním sále za přísných aseptických podmínek a po anestézii, která není nijak nebezpečná vašemu děťátku. Hrdlo děložní se pevně stáhne měkkým neabsorbovatelným vláknem. V nemocnici si po tomto výkonu pobudete asi 3 až 5 dní, a pokud je vše v pořádku, tento steh se ambulantně přestřihne a vyjme asi kolem 37. týdne těhotenství. Nic nezabraňuje tomu, abyste porodila normálně, vaginálně.

Zavedení pesaru

Druhou možností řešení insuficience cervixu je zavedení pesaru přes pochvu na děložní čípek. Zavedení pesaru se provádí až do 32. týdne těhotenství. Tento výkon je ambulantní, často jej provádí gynekologové ve svých ordinacích, kam chodíte na běžné prohlídky během těhotenství. Pesar je kroužek, vyrobený ze si­likonu. Zavede se do pochvy, nasadí na děložní čípek a zaklíní o poševní klenbu. Ten den byste měla být v klidu, ale jinak výkon nepotřebuje nějaký zvláštní režim. Zavádění pesaru se již neprovádí rutinně a možná se s touto metodou již vůbec nesetkáte.

Pokud se situace v obou těchto případech zlepší a nic nenasvědčuje hrozí­címu potratu nebo předčasnému porodu, vaše další část těhotenství může pro­bíhat bez větších omezení. Většinou váš lékař již nenechá chodit do zaměstnání a budete muset ze svého těhotenského života vyloučit větší námahu a shon.

Pokud je situace vážná, může vám lékař zakázat pohlavní život. Při

jakémkoliv podezření, změně vašeho zdravotního stavu nebo déle trvají­címu zhoršení vašeho zdravotního stavu se poraďte s vaším gynekologem.

Protože vždy je lépe vyhledat lékaře častěji zbytečně, než jednou pozdě!

Ne všechny nemocnice jsou schopny technickým i personálním vybavením zvládnout péči o tak malého novorozence. Počítejte tedy s přesunem do nemoc­nice, která má odpovídající vybavení neonatologického oddělení stáří vašeho předčasně narozeného děťátka. Tento přesun je nejlepší, pokud je miminko v bříšku maminky. Jak je dnes známo, nejlepší inkubátor je matka sama. Tak­že, pokud by už nějaké takové nebezpečí hrozilo, není na vás, abyste si vybírala porodnici. Lékaři sami vyberou, kde to pro vás, ale hlavně pro vaše miminko, bude nejlepší.

Neonatologická centra v celé České republice jsou na velmi vysoké úrovni. Každoročně zaujímají přední místa v žebříčku, který hodnotí kvalitu poskyt­nuté péče a následné přežití nedonošenců v celé Evropě.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA